Termální prameny vyvěrající ze skály přímo do přírodního bazénku na pobřeží Egejského moře jsou hlavní devizou oblázkové pláže Thermes, rozprostírající se ve východní části řeckého ostrova Kos. Budete v této destinaci trávit dovolenou? Jestliže vás trápí kožní problémy, svalové napětí či revmatické onemocnění, neváhejte do unikátních lázní vyrazit a důkladně se v nich vykoupat.

Paralia Thermes (neboli Therma Beach, Empros Thermes či Embros Thermes) se nalézá pouhé 3 km jihozápadně od známého letoviska Agios Fokas, 8 km od Psalidi, 12 km od hlavního města Kos, 14 km od Lambi a 22 km od Tigaki. Aktuální nabídku leteckých zájezdů na ostrov Kos si můžete prohlédnout ZDE.

Bohatě stačí dvacet minut

Pláž Thermes pokrývají tmavé kamínky vzniklé vulkanickou činností. To úzce souvisí se skutečností, že nedaleko leží sopečný ostrov Nisyros, kam se dá vypravit na lodní výlet. Přestože se na ostrově Kos nacházejí mnohem hezčí a snáze dostupnější pobřežní lokality, turisté sem míří právě kvůli léčivým účinkům sirných pramenů.

Ty jsou horké, dosahují teploty 30 až 50 °C. Nepochybně mají blahodárný vliv na lidskou pokožku, pomáhají však i při gynekologických problémech a onemocněních dýchacích cest. Vyvěrají do uměle vytvořeného jezírka, které od širého moře dělí velké kameny. V něm se prameny mísí s přitékající, o něco chladnější mořskou vodou. Návštěvníci si tím pádem mohou užít příjemný relax skoro jako v klasických lázních.

Voda obsahuje velké množství iontů vápníku, sodíku, síry, magnezia a dalších látek. Kvůli výskytu síry se z jezírka line typický zápach, na ten si ale poměrně rychle zvyknete. Každopádně se nedoporučuje vysedávat nebo plavat v této teplé lázni déle než půl hodiny. Navíc je záhodno vzít si starší plavky a sundat veškeré šperky, aby nezčernaly.

Paralia Thermes neboli Therma Beach

K pláži Thermes vás přiveze autobus

Větší část pláže Thermes (mapa) je neorganizovaná, za poplatek je však k dispozici úsek s lehátky, slunečníky a sprchou. V místním baru si můžete zakoupit drink. Vstup do bazénku je zdarma, dostat se sem není až takový problém. Na kopci nad pláží je – kromě kiosků s občerstvením – parkoviště pro několik desítek aut, lze využít i hromadnou autobusovou dopravu. Dolů ovšem musíte sejít pěšky, zabere to několik minut. Mnohem více se zapotíte při cestě zpět…

Jde hlavně o to, že turisté ubytovaní na opačném konci ostrova Kos sem pojedou podstatně déle. Například z letoviska Kefalos je to na pláž Thermes 51 km, z Kardameny 39 km a z Mastichari 32 km. Ale ruku na srdce – kdo by kvůli svému zdraví odmítl absolvovat pouhou hodinu cesty…