Jednou z nejunikátnějších pláží, kterou si nespletete se žádnou jinou na světě, je Matala. Rozprostírá se na jihu Kréty, největšího řeckého ostrova. Je slavná především díky velké pískovcové skále s četnými jeskyňkami, které byly ručně vytesány již v neolitu a které časem zdokonalili Římané. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století v nich přebývali členové hnutí hippies. V současnosti na pláž navazuje turistické letovisko, v němž lze strávit pohodovou letní dovolenou.

Je pravda, že v červenci a srpnu je tu poměrně rušno. Letní sezóna na Krétě naštěstí trvá od května až do října, tudíž lze zvolit i klidnější termín. Co tady však nezažijete nikdy, je dopravní ruch. Do střediska Matala totiž vede pouze jedna jediná cesta, která v něm končí. Mimochodem – aktuální nabídku leteckých zájezdů na řecký ostrov Kréta naleznete ZDE.

letovisko Matala

V okolí stojí zejména menší hotely

Pokud se vydáte na dovolenou do letoviska Matala, za necelé tři hodiny přiletíte do Heraklionu. Následně vás čeká transfer (70 km) do ubytovacího zařízení. Na obrovské rezorty se čtyřmi restauracemi, třemi bazény, nákupní galerií, wellness centrem a režimem all inclusive tady však nenarazíte. Hotely jsou spíše menší, s jedním bazénem – dvou až tříhvězdičkové, beze stravy, se snídaní nebo polopenzí. V letovisku je přitom několik taveren, kde se můžete skvěle najíst.

Písčitá pláž Matala měří zhruba 250 metrů a leží v zátoce ve tvaru písmene U. Z obou stran je chráněna proti nepříznivým vlivům vysokými skalami, vybíhajícími do moře. Vstup do vody je zprvu pozvolný, následně strmější, misty kamenitý. Na organizovaných úsecích si za poplatek pronajmete lehátka a slunečníky, sprchy i WC tím pádem můžete využívat zdarma. Bary jsou doslova na dosah.

Samozřejmě je zde několik nezpoplatněných míst, kde si lze roztáhnout vlastní osušku. Nechybí ani hřiště na beach volejbal. Potápěči a milovníci šnorchlování mohou zkoumat podvodní jeskyně – každý si přijde na své. V okolí pláže rostou tamaryšky…

pláž Matala na jihu Kréty

Matala se stala svědkem prostopášných párty

Co se hippies týče – v roce 1968 se v městečku Matala konala konference příznivců tohoto „květinového hnutí“ vyznávajícího vzpouru proti společnosti, mír, lásku, přátelství a svobodu‎. A také drogy a nespoutaný sex. Mnohým se tady zalíbilo natolik, že v jeskyních nějakou dobu pobývali. Aby ne – bezplatné přírodní přístřeší v těsné blízkosti moře odpovídalo naturelu květinových dětí.

hippies jeskyně v Matale

Později však byli přívrženci hippies z jeskyní i celé oblasti Matala vyhnáni pravoslavnou církví. Přesunuli se do 32 km vzdálené vesnice Lentas, kde našli dočasné útočiště. Posléze zamířili na kykladský ostrov Ios, někteří se vrátili domů. Kanadská folková zpěvačka Joni Mitchell svoje zkušenosti s matalskými hippies popsala v roce 1971 v písni Carey.

kultovní strom v Matale

Jeskyně ve skále, které v 1. a 2. století plnily funkci pohřebiště, si můžete v denních hodinách projít. Vstupné činí zhruba 2 eura. Spatříte vytesané lavice, rámy dveří a „okna“. Z vyšších pater se nabízí krásný výhled na celou zátoku a letovisko. „Děravá“ skála v Matale je částečně podobná bulharskému skalnímu klášteru Aladzha.

z jeskyně je nádherný výhled

Nudisty přitahuje nedaleká Red Beach

Jste-li – podobně jako hippies – svobodomyslnějšího založení a zároveň se vám nechce poslouchat dětský křik či občasné láteření seniorů, můžete pěšky přejít na nudapláž Kokkini Ammos (neboli Red Beach). Lehce adrenalinová procházka ryze přírodním terénem trvá přibližně 20 minut. Tato pláž je delší než Matala a její severní část je organizovaná – s barem, lehátky a slunečníky za poplatek. Dalších asi 250 metrů je bez jakýchkoliv služeb. Nejvíce svobody najdete v jižním cípu…

nudapláž Kokkini Ammos neboli Red Beach