Budete-li trávit dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie, určitě nevynechejte návštěvu hlavního města Argostoli. Památek zde najdete poskrovnu, zato uvidíte značné množství nových budov. V roce 1953 totiž nastalo silné zemětřesení, které srovnalo se zemí drtivou většinu staveb včetně atraktivních pamětihodností.

V současnosti se jedná se o kulturní, administrativní a obchodní centrum ostrova, nechybí ani poměrně velký přístav. Ten však není nejvýznamnější na Kefalonii – předčily ho přístavy Sami a Poros na východním pobřeží.

architektura v Argostoli

Projděte si náměstí Vallianou a ulici Lithostroto

Argostoli leží na jihozápadě Kefalonie, v zálivu Lassi. Tato strategická poloha, skýtající obchodní příležitosti, zaujala Benátčany natolik, že v roce 1757 prohlásili Argostoli za správní centrum ostrova. Obyvatelstvo se sem přesunulo z bývalého hlavního města Agios Georgios, známého také pod názvem Kastro.

Až se do Argostoli vydáte, určitě nevynechejte náměstí Vallianou s obchůdky, tavernami, kavárnami a několika význačnými budovami, včetně radnice a městského informačního centra. Na jižní konec náměstí navazuje pěší zóna, ulice Lithostroto, kde lze rovněž skvěle nakoupit, občerstvit se na zahrádce nebo třeba obdivovat pravoslavný kostel svatého Spyridona.

letecký záběr na náměstí Vallianou a jeho okolí

Pokračováním Lithostroto je ulice Diadochou Konstantinou, která je podstatně delší a plná všemožných lákadel. Málokdo odsud odejde s prázdnou – zejména dámy si tady pořizují oblečení, boty, kosmetiku, šperky…

promenáda ve městě Argostoli

Korzovat – a přitom se kochat parádním výhledem – se dá též po pobřežní promenádě, kde mimo jiného nakoupíte čerstvé ovoce a zeleninu. Kotví tu i malé čluny, v nichž rybáři nabízejí kolemjdoucím svoje úlovky. Při troše štěstí v moři zahlédnete želvy, jež sem připlouvají.

želva Caretta v Argostoli

Bossetův most je světovým rekordmanem

Lagunu Koutavos odděluje od zálivu Lassi nejdelší kamenný most na světě vedoucí přes moře (690 metrů). Začíná v Argostoli a končí v obci Drapano. V první polovině 19. století ho navrhl Charles de Bosset, švýcarský inženýr ve službách britské armády.

Na počest Britů byl později vedle mostu postaven obelisk, pomník Radikalu, který je symbolem svobody a který se stal jednou z dominant města Argostoli. Mimochodem – v roce 2013 byl Bossetův most (neboli Drapano Bridge) zrekonstruován a posléze otevřen už jen pro chodce.

Bossetův most a obelisk v Argostoli

Na severním konci města střeží vjezd do přístavu nádherný bílý maják svatého Thedora, řečený Fanari. Z dálky připomíná antickou stavbu, zdobí ho totiž dórské sloupy. Po zmíněném zemětřesení byl kompletně přestavěn a před časem zrekonstruován, aby byl lépe chráněn před erozí způsobenou slanou mořskou vodou.

maják Fanari

Z přístavu každou hodinu (v hlavní sezóně i častěji) vyjíždějí trajekty do Lixouri, druhého největšího města, rozprostírajícího se na poloostrově Paliki na protější straně zálivu.

V Argostoli narazíte také na botanickou zahradu

Láká vás návštěva muzea? Archeologické muzeum soustřeďuje nástroje z doby kamenné, šperky z mykénských hrobů, podlahové mozaiky z římských vil a podobně. Národopisné a historické muzeum v přízemí knihovny Korgialenio dokumentuje život na ostrově od 19. století. Spatříte kroje, staré ruční práce i předměty ze zařízení domácností. Poznáte místní zvyky a obyčeje, svátky a tradice s nimi spojené. Muzeum mapuje taktéž období britské nadvlády a válek, katastrofální zemětřesení v roce 1953 a následnou obnovu. Milovníci přírody nejspíš zamíří do botanické zahrady na jižním okraji města…

Pokud vyrazíte do Argostoli na celý den, můžete prohlídku města spojit s koupáním na nedaleké písčité pláži Makris Gialos (sousedící s menší pláží Platis Gialos). Čeká na vás nádherně čisté moře, pozvolný vstup do vody, bar, restaurace pod širým nebem, toalety a venkovní sprcha. Můžete si pronajmout lehátko a slunečník nebo se uvelebit na vlastní osušce přímo na písku. Menších pláží je v okolí města podstatně více… Aktuální nabídku zájezdů na řecký ostrov Kefalonie naleznete ZDE.

pláže Platis Gialos a Makris Gialos