Budete-li trávit dovolenou na řeckém ostrově Zakynthos, nenechte si ujít lodní výlet na Marathonisi. Jedná se o ostrůvek, vzdálený přibližně 3 km. Z pláží Agios Sostis, Porto Koukla, Keri a Laganas na severovýchodě Zakynthosu na něj sice dohlédnete, ale mnohem lepší je spatřit Marathonisi pěkně zblízka, případně tam alespoň hodinu pobýt. Důvodů je hned několik!

Vzhledem k tomu, že Zakynthos není velký (jeho rozloha činí pouhých 405 km2), je celkem jedno, ve kterém letovisku budete bydlet. Z jednoho konce ostrova na druhý lze autem přejet za hodinu. To znamená, že během dovolené stihnete poznat celý Zakynthos a Marathonisi k tomu. Mimochodem – aktuální nabídku zájezdů do této destinace naleznete ZDE.

Marathonisi neboli Želví ostrov

Okouzlí vás nejen pláž a jeskyně

Převážně skalnatý ostrov Marathonisi se pyšní krásnou, zajímavě tvarovanou písčitou pláží s pozvolným vstupem do moře. To je v těchto končinách – stejně jako na většině míst v Řecku – průzračné a tím pádem doslova stvořené k potápění a šnorchlování. Kdo těmto zálibám neholduje, může se alespoň vykoupat. Další variantou je, že loď zastaví několik desítek metrů od ostrova a výletníci mají šanci zaplavat si rovnou ve větší hloubce. Případně si skočit z paluby do moře a doplavat k nejbližší pláži – těch je tu víc…

hlavní pláž na ostrově Marathonisi

Dalším důvodem, proč turisté nadšeně míří na Marathonisi, jsou nádherné jeskyně, které jsou součástí severního pobřeží a kolem nichž často vedou vyhlídkové plavby, zpravidla začínající v přístavu v letovisku Agios Sostis.

jeskyně na severním pobřeží

Největší lákadlo však představují želvy Caretta-Caretta neboli karety obrovské. Tento ohrožený druh zde lze pozorovat, je to nezapomenutelný zážitek. Některé pláže na Zakynthosu a v jeho okolí, tedy i na Marathonisi, jsou posledním řeckým útočištěm těchto želv. Migrují po celém Středomoří, aby se na jaře vracely do zálivu Laganas kvůli hnízdění.

Připlouvají k plážím, páří se ve vodě a čekají na noc. Tehdy samice vylézají na břeh, vyhloubí do písku hluboký důlek, kam snesou v průměru 120 vajec. Jsou ovšem velmi citlivé na hluk a světlo. Jestliže je někdo nebo něco vyruší, vrátí se do moře, aniž by snesly vajíčka. Během sezóny se na plážích podél zálivu Laganas objeví přibližně 1300 hnízd.

Caretta-Caretta nebo kareta obrovská

Na Marathonisi mají želvy větší klid

Po 60 dnech se z vajíček vylíhnou želvičky. Prohrabou se pískem na povrch pláže a vyrazí do moře. Děje se tak v noci, jelikož se orientují podle odlesku hvězd a měsíce na vodní hladině. Může je však lehce zmást osvětlení z letovisek a vydají se špatným směrem. Ostrůvek Marathonisi, přezdívaný Želví ostrov, je miniaturní, tudíž tady žádné stavby nejsou.

V roce 1999 řecká vláda zřídila národní mořský park Zakynthos na ochranu ohrožených mořských druhů. Kromě karety obrovské zahrnuje i kriticky ohrožený druh tuleně středomořského. Národní park v zálivu Laganas je bohužel dlouhodobě podfinancován, žádné větší kroky tudíž učiněny nebyly.

Situace je alespoň monitorována, hnízda želv jsou viditelně označena. Byla stanovena pravidla pro pohyb po národním parku a po chráněných plážích. V době líhnutí želviček je hlídají strážci. Na pláže, kde hnízdí želvy, se nesmí vstupovat mezi západem a východem slunce, hrabat se v písku a zapichovat do něj slunečníky, používat jakákoliv vozidla nebo v noci svítit. Z tohoto důvodu je omezen i provoz zakynthoského letiště na denní dobu.

jeskyně na Marathonisi