Na místě, kde kdysi stávalo římské město Aphrodisium, později zvané Africa, se rozprostírá tuniské město Mahdia. Proslavil ho nález potopené řecké lodi se spoustou uměleckých předmětů z prvního století před naším letopočtem, v současnosti uložených v muzeu Bardo. Severně od centra se nachází oblíbené letovisko, respektive turistická oblast s hotely a plážemi, kde lze strávit pohodovou – jarní, letní či podzimní – dovolenou.

Krásně je tady nejen během letních prázdnin, ale zpravidla i v květnu nebo třeba v říjnu. Ohřát se sem turisté jezdí rovněž během listopadu. Aktuální nabídku zájezdů do Mahdie naleznete ZDE.

minaret v Mahdii

V hotelu vám nebude chybět vůbec nic

Letovisko Mahdia v Tunisku bývá často označováno jako „oblast krásných pláží“. Jsou písčité, prostorné, s pozvolným vstupem do moře. Tuto kombinaci ocení zejména rodiny s malými dětmi, senioři, neplavci a osoby s omezenými pohybovými schopnostmi.

pláž v letovisku Mahdia

Zdejší hotely jsou obvykle čtyř- nebo pětihvězdičkové a mají vlastní úsek pláže s lehátky a slunečníky, barem, sprchami a toaletami. K dispozici je nabídka vodních sportů, lákavá je taktéž projížďka na velbloudovi.

velbloudi na tuniské pláži

V areálu hotelu většinou nechybí několik restaurací, kavárna, vnitřní i venkovní bary, nákupní galerie, směnárna, fitness, wellness, kadeřnictví, bazény, skluzavky, hřiště, tenisové kurty, minigolf, dětské hřiště a častokrát ani diskotéka. A samozřejmě Wi-Fi zdarma, což je pro řadu lidí velmi důležité. Co se týče stravování – platí režim all inclusive, tudíž si nikdo nemůže stěžovat na nedostatek jídla a pití, včetně alkoholických nápojů.

hotelový bazén v letovisku Mahdia

Mahdia ukrývá rybářský přístav i památky

Centrum města Mahdia je od hotelových rezortů vzdáleno přibližně 2 až 7 km. To znamená, že z těch bližších se dá jít pěšky v rámci procházky. U vzdálenějších hotelů lze využít taxi, které je laciné a spolehlivé. A co vás čeká, když se do Mahdie vypravíte?

obchůdky ve městě Mahdia

Do starého města se vstupuje mohutnou branou Skifa Kahla z 10. století. Španělé ji v 16. století pobořili, hned po jejich odchodu v roce 1554 ji obnovili Osmané. Velká mešita pochází z roku 916, přestavěna byla v letech 1961–65. Atraktivní památkou je i mauzoleum politika a právníka Tahara Sfara (na snímku).

mauzoleum právníka a politika Tahara Sfara

Koncem 16. století byla obnovena i pevnost Borj el-Kebir, která střežila mys a přilehlé pobřeží. Mezi pevností a mysem Africa s majákem a ruinami starověkého opevnění z dob Fátimovců leží velký námořní hřbitov s bílými náhrobky.

pevnost Borj el-Kebir ve městě Mahdia

Nechybí ani starý přístav pro rybáře. Ostatně – rybolovem se živí poměrně dost zdejších obyvatel. Stejně tak výrobou kvalitního olivového oleje. Stěžejní je samozřejmě cestovní ruch. Ve městě Mahdia narazíte na obchody a stánky, ve většině se smlouvá, v ostatních jsou fixní ceny. Nakoupíte tady zejména řemeslné výrobky z kůže nebo dřeva, bižuterii, keramiku, olivový olej a přírodní kosmetiku.

tradiční tuniská keramika

K návštěvě svádí nedaleký El-Džem i Monastir

Pokud jde o výlety – lákavé je starobylé město El-Džem (42 km) s největším římským amfiteátrem v Africe. Železnice spojuje město Mahdia s letoviskem Sousse a městem Sfax. Lákavý je i Kairouan (102 km). Mezinárodní letiště je v 50 km vzdáleném Monastiru. Zajímavostí je, že s letoviskem Monastir má Mahdia mnoho společných rysů. Například ten, že její medina (staré město) je rovněž vybudována na poloostrově vyčnívajícím z pevniny do moře.

zbytky opevnění z dob Fátimovců