Řecký ostrov Kos ukrývá řadu nádherných míst, které rozhodně stojí na návštěvu. Budete trávit dovolenou v letovisku Kefalos? V tom případě se neváhejte vypravit na necelé 3 km vzdálenou pláž Agios Stefanos. Ta má díky ruinám starověké baziliky a dalších budov velice nevšední, doslova až mystickou atmosféru. Navíc se z ní můžete kochat pohledem na malebný ostrůvek Kastri s modro-bílým kostelem Agios Nikolaos.

Zajímavě tvarovaná skalní formace, jež je dominantou ostrůvku Kastri u jihozápadního pobřeží Kosu, z větší dálky připomíná ruiny hradu. Není divu, že jde o jednu z nejčastěji fotografovaných lokalit v této části Řecka. Aktuální nabídku zájezdů na Kos naleznete ZDE.

pláž Agios Stefanos nedaleko letoviska Kefalos na ostrově Kos

Památky jsou také pod vodou

Oblíbená pláž Agios Stefanos je písčito-oblázková – s velmi pozvolným vstupem do moře. Je tudíž vhodná i pro malé děti, které se tu mohou bez rizika brouzdat. Lze si pronajmout lehátka a slunečníky, občerstvit se v tavernách a malých kavárnách. Jsou zde samozřejmě i neorganizované úseky, kde si roztáhnete osušku nebo deku přímo na písku. Ti, kteří přijedou autem, ocení parkoviště v těsné blízkosti pláže.

Hned vedle ní, přímo na pobřeží ostrova Kos, se nacházejí pozůstatky raně křesťanské baziliky Agios Stefanos (sv. Štěpána). Zajímavostí je, že archeologické naleziště kolem svatostánku zasahuje až do moře. Při potápění nebo šnorchlování tudíž spatříte zbytky zatopených starobylých budov. Jedná se o jedinečný a nezapomenutelný zážitek!

ruiny baziliky Agios Stefanos

Z pláže Agios Stefanos se dá ke Kastri doplavat

K prozkoumání doslova svádí zmíněný ostrůvek Kastri, vzdálený asi 150 metrů od pláže Agios Stefanos. Popadne-li vás tato touha, budete mít dvě možnosti. Můžete tam doplavat s tím, že zhruba třetina cesty se dá ujít po mořském dně – díky mělkému moři. Anebo si pronajmete člun nebo skútr a doplujete přímo k ostrůvku Kastri, který následně probádáte. Při té příležitosti si můžete zazvonit na zvon u kapličky. A mimochodem – okolí zdejších útesů je skvělou lokalitou pro šnorchlování.

ostrůvek Kastri s kostelem Agios Nikolaos