Americký server TripAdvisor nedávno vyhlásil ocenění Travellers‘ Choice 2021, které vychází z recenzí a hodnocení cestovatelů z celého světa. Nejlepší pláž světa za rok 2021 je součástí australského souostroví Whitsunday a jmenuje se Whitehaven Beach. Nespletete si ji se žádnou jinou – vypadá totiž jako akvarelová malba.

Zcela unikátní podívanou nevytvořil malíř, ale bělostný písek splývající s mořem. S tímto nevšedním jevem souvisí i název, který se dá přeložit do češtiny jako bílý přístav nebo bílé útočiště.

Na Whitehaven Beach se autem nedostanete

Whitehaven Beach (mapa) je dlouhá přibližně sedm kilometrů. Ostrov Whitsunday, na němž se nalézá, je přístupný pouze lodí, hydroplánem či vrtulníkem. Slunce zde svítí cca 292 dní a průměrná teplota činí 27 stupňů Celsia. Tento exotický ráj figuruje v podobných žebříčcích pravidelně. Není divu – jde o jedno z nejpozoruhodnějších míst na naší planetě.

Whitehaven Beach na ostrově Whitesunday

Na druhé příčce se umístila pláž Santa Maria Beach na kubánském ostrově Cayo Santa Maria. Stejně jako Whitehaven Beach ji charakterizuje jemný bělostný písek. A také pozvolný vstup do moře, pohoda, čistota, mušličky a malí krabi.

pláž Santa Maria Beach na kubánském ostrově Cayo Santa Maria

Třetí nejlepší pláž světa za rok 2021 nese název Baia do Sancho a rozprostírá se na brazilském ostrově Fernando de Noronha, ležícím cca 350 km od brazilské pevniny. Spatříte tady zlatavý písek, tyrkysové moře a džungli všude kolem. Jedinečný dojem umocňují majestátní skaliska. Při východu slunce připlouvají k Baia do Sancho delfíni. Mimochodem – v uplynulých dvou letech tato skvostná pláž obsadila první místo.

Baia do Sancho na brazilském ostrově Fernando de Noronha

Evropa skončila na osmém místě

A jaké je další pořadí? Čtvrtou pozici „ukořistila“ pláž Grace Bay na souostroví Turks a Caicos, pátou Saint Pete Beach na Floridě. Šestá je Turquoise Bay v australském Exmouthu, sedmá Eagle Beach na karibském ostrově Aruba. A konečně Evropa! Osmé místo získala pláž Spiaggia dei Conigli (neboli Rabbit Beach) na italském ostrově Lampedusa ve Středozemním moři. Devátá je Ka’anapali Beach na havajském ostrově Maui, na desátém místě skončila pláž Baia dos Golfinhos (na snímku) na východě Brazílie.

Baia dos Golfinhos neboli Dolphins Bay