Jen hodinu a půl má trvat komerční let z Londýna do New Yorku! Bude to mít ale jednu podmínku, a to využít letoun Spike S-512. Společnost Spike Aerospace by svůj stroj ráda nasadila do provozu do roku 2028. První testy nadzvukového letadla proběhnou už v příštím roce.

Spike S-512 však rozhodně nebude pro všechny. Do jeho útrob se totiž vejde maximálně 18 lidí. Sloužit by měl hlavně na dlouhých linkách, například Dubaj – Hongkong.

Bude tišší než concord

Letoun má zprvu dosáhnout rychlosti 1,6 Machova čísla, což odpovídá zhruba 1960 kilometrům za hodinu. Konstruktéři ovšem pracují na tom, aby se Machovo číslo zvýšilo na 3,3, díky čemuž by cestující z Londýna do New Yorku letěli pouhých 90 minut.

Spike S-512 bude mít výhod podstatně více. Mezi ty hlavní se má řadit nízká úroveň hluku, včetně tišší rázové vlny, respektive aerodynamického třesku, vznikajícího při překročení rychlosti zvuku. To byl v minulosti jeden z minusů slavných concordů.

„Většina konverzací mezi lidmi má úroveň hlasitosti mezi 65 a 75 decibely, zatímco většina letadel operuje během cesty na 85 decibelech,“ vysvětlil Vik Kachoria, šéf společnosti Spike Aerospace. Spike S-512 by měl nabídnout cca 60 decibelů. K nízké hladině zvuku přispěje mimo jiné skutečnost, že letadlo nemá mít okna.

nadzvukové letadlo Spike S-512

 

Spike S-512 nadchne interiérem

Nadzvukové letadlo bude vybaveno dlouhými obrazovkami. Na nich se však nemají promítat náhodné scenerie, ale reálné záběry z okolí, jež budou snímat venkovní kamery. Cestující tak v podstatě stále uvidí ven – i bez oken.

Spike S-512 má být určen především podnikatelům. Vypovídají o tom také zveřejněné snímky, ukazující prostory k sezení, kuchyňku a podobně. Přestože letenky nebudou levné, jejich ceny mají odpovídat tarifům v business class ve standardních letadlech.

Zajímavé je i to, že přibližně od roku 2040 by lety měly být uhlíkově neutrální. Pokud vše půjde podle plánu, můžeme se těšit na unikátní zážitek. Anebo vás snad tento nadzvukový letoun neláká?

interiér nadzvukového letadla