Britský umělec Jason deCaires Taylor je autorem několika unikátních muzeí, která se ukrývají na mořském dně. Potápěči je mohou obdivovat například na Lanzarote, u mexického Cancúnu, Grenady nebo indonéského ostrůvku Gili Meno. Nejnovější podvodní galerie se nalézá u francouzského města Cannes, které je světově proslulé zejména díky kultovnímu filmovému festivalu.

Konkrétně je muzeum situováno u ostrůvku Ile Sainte-Marguerite, jenž se rozprostírá při pobřeží zmíněného jihofrancouzského města.

podmořské muzeum ve Francii

Inspirací se stal muž se železnou maskou

Podvodní galerie u města Cannes je první, kterou Jason deCaires Taylor zrealizoval ve Středozemním moři. V předchozích případech se jednalo o kompletní sochy, nyní pro změnu vytvořil šest velkých bust. Ty vypodobňují několik místních obyvatel, například osmdesátiletého rybáře Maurice či devítiletého žáka základní školy Anouka.

Na ostrově Ile Sainte-Marguerite byl kdysi vězněn muž se železnou maskou. To údajně autora podvodní galerie inspirovalo. Každá tvář je totiž uprostřed rozdělená, což má symbolizovat právě masku. Mimochodem – desetitunové busty Jason deCaires Taylor vyráběl čtyři roky.

„Díky malé hloubce a blízkosti k pobřeží je lokalita dobře dostupná a průzračně čistá voda nabízí ideální podmínky ke šnorchlování,“ okomentoval podvodní muzeum u Cannes deCaires Taylor.

potápěči mají novou atrakci

Podvodní galerie nahradila železný šrot

Neúnavní kritici a škarohlídové nejspíš namítnou, že podvodní galerie u města Cannes je nepřirozeným zásahem do ekosystému. Opak je však pravdou. V místě nynějšího muzea byl do té doby nepořádek — staré motory nebo trubky z lodí. Bylo tedy nezbytné mořské dno pořádně uklidit.

Busty jsou zhotoveny z pH neutrálního materiálu, aby nikterak neškodily živočichům. Naopak – měly by je přilákat. Jason DeCaires Taylor mnohá ze svých děl vytvořil tak, aby na nich vznikly korálové útesy. „Rozdělená maska je metafora pro oceán. Jedna strana znázorňuje sílu a odolnost a druhá křehkost a rozklad. Z pevniny vidíme hladinu, jemnou a klidnou nebo i mocnou a majestátní. Nicméně pod ní se ukrývá křehký a vybalancovaný ekosystém, který je ničen lidskou aktivitou,“ dodal.

podvodní galerie u Cannes představuje šest obřích bust

Muslimům se uznávaný umělec nezavděčil

Ne všechny deCaires Taylorovy počiny se však setkaly s nadšením a pochopením. V roce 2018 vzniklo jedno z jeho děl na Maledivách, kde platí islámské právo šaría a jediným povoleným náboženstvím je islám. The Sculpture Coralarium vyvolalo značnou kontroverzi z náboženských důvodů, a tak bylo částečně rozebráno. Francouzská podvodní galerie se podle všeho takového osudu nedočká…