Společnost Roofing Megastore nechala – na základě vědeckého výzkumu a podle pravidel takzvaného zlatého řezu – vypracovat žebříček nejhezčích světových staveb. Na prvním místě skončila londýnská katedrála sv. Pavla, druhý je resort Marina Bay Sands v Singapuru a třetí Westminsterské opatství v Londýně. A pozor – devátá nejhezčí stavba světa se nachází v Praze! Jedná se o Tančící dům, tyčící se na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, jen několik metrů od populární Náplavky.

Zlatý řez je pojem, který je zejména umělcům a fotografům dobře známý. Jde o poměr přibližně 1,618 : 1, označovaný za ideální proporci.

Její architekt odpočívá v místní kryptě

Katedrála sv. Pavla (St Paul’s Cathedral) stojí na Ludgate Hill v londýnském obvodu City. Měla dvě předchůdkyně – nejprve na tomto místě byla dřevěná katedrála, tu časem nahradila kamenná s dřevěnou střechou. I ta byla zničena, současnou stavbu dokončili v roce 1708. Rozsáhlou rekonstrukcí si prošla v letech 2001–2008. Tato dominanta Londýna je vysoká 108 metrů a její líbivý vzhled je dosažen kombinací tří budov. Zlatému řezu se katedrála blíží ze 72,28 procenta, což je nejvíce z padesátky vybraných staveb.

Uvnitř katedrály sv. Pavla, která reprezentuje anglické baroko, jsou plakety, sochy a památníky věnované širokému spektru osobností. Hlavní část je zasvěcena členům britské armády. Zajímavé je i to, že nejhezčí stavba na světě má velmi rozsáhlou kryptu zahrnující více než 200 památníků, kapli a pokladnici Řádu britského impéria. Architekt katedrály Christopher Wren se stal v roce 1723 prvním člověkem pohřbeným v této kryptě.

interiér katedrály sv. Pavla

Druhá nejhezčí stavba uchvacuje nejen terasou

Na druhém místě je pětihvězdičkový hotel Marina Bay Sands, jenž je ozdobou Singapuru. Byl vybudován a otevřen v roce 2010, tvoří ho tři věže spojené 340 metrů dlouhou terasou Skypark. Ta se nalézá 200 metrů nad zemí, její rozměry lze srovnat se dvěma fotbalovými hřišti. Kromě barů a vyhlídkové plošiny je její součastí 150metrový infinity bazén. Dá se doplavat až na okraj terasy a prohlížet si Singapur s vodou po ramena.

Luxusní resort nabízí 2 561 pokojů, 120 000 m2 výstavních prostor, muzeum ve tvaru lotosového květu, 74 000 m2 obchodů a krámků, dva obří sály, zhruba dvě desítky restauračních zařízení, lázně, salonky, taneční klub či kasino s 500 stoly a 2 500 automaty. V hotelu je dokonce stanice metra Bayfront a také uměle vybudovaný kanál. Na něm se můžete plavit na loďce a pohybovat se mezi obchody a vybranými restauracemi. Druhá nejhezčí stavba světa zkrátka opakovaně překvapí každého návštěvníka…

hotel Marina Bay Sands v Singapuru

Westminsterské opatství vzpomíná i na Čechy

Třetí nejhezčí stavba světa se – stejně jako ta první – nachází v Londýně. Westminsterské opatství (Westminster Abbey), postavené převážně v gotickém slohu, je dějištěm korunovací, svateb a rovněž místem posledního odpočinku anglických panovníků. V roce 1993 zde byl instalován památník, vzdávající hold československým vojákům a letcům, bojujícím ve druhé světové válce.

Westminsterské opatství v Londýně

Na čtvrtém místě skončil Ósacký hrad z roku 1585, pátý je chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Šestá nejhezčí stavba světa nese název Casa Mila neboli La Pedrera a je pýchou katalánské Barcelony. Sedmá je katedrála Santa Maria del Fiore ve Florencii, osmý monumentální pomník Tádž Mahal v indické Ágře. Devátý je Tančící dům neboli Ginger and Fred z roku 1996. Desáté místo obsadil bavorský zámek Neuschwanstein. A mimochodem – Bílý dům, oficiální sídlo a pracoviště prezidenta Spojených států amerických, figuruje na 17. místě…

Tančící dům v Praze je devátá nejhezčí stavba světa podle pravidel zlatého řezu