Udržitelnost je praktická schopnost uspokojit základní potřeby dneška bez kompromitování schopnosti budoucích generací uspokojit jejich základní potřeby a udržet jejich životní úroveň. Organizačním principem udržitelnosti je udržitelný rozvoj, který zahrnuje čtyři propojené oblasti: ekologii, ekonomii, politiku a kulturu. Na základě studie iniciované britským srovnávacím portálem Uswitch bylo zvoleno Nejudržitelnější město světa roku 2021. Stala se jím Canberra, nacházející se na jihovýchodě Austrálie.

Canberra je hlavní město Austrálie a vyrostla v místě, které bylo v roce 1908 pečlivě vybráno, aby došlo ke kompromisu mezi Sydney a Melbourne, soupeřícími dvěma největšími městy. A proč se jedná o Nejudržitelnější město světa roku 2021? Bylo prokázáno, že 88,6 procenta dopravní infrastruktury je ekologických!

Canberra preferuje hromadnou dopravu

Internetový portál Uswitch vyzdvihuje skutečnost, že se lidé v Canbeře takřka všude dostanou hromadnou dopravou. Kromě toho tam dobře fungují sdílená auta, obyvatelé tudíž často cestují ve skupinách. Další plusové body Canberra nahnala díky energii, kterou ze 48 procent vyrábí z udržitelných zdrojů. Město z drtivé většiny spoléhá na solární a větrnou energii.

Ve městě Canberra se nacházejí velké plochy přírodní vegetace, díky nimž metropole získala přezdívku bush capital. Navíc je situována nedaleko horského hřebenu Brindabella Ranges. Okolí města je bohaté na eukalyptové savany, bažiny a lesy. Canberrou protéká řeka Molonglo, která v centru města tvoří jezero s názvem Burley Griffin.

australská Canberra

V rámci Evropy vyhrál Madrid

Na druhém místě v žebříčku Nejudržitelnější město světa roku 2021 skončil španělský Madrid, který zabodoval zejména v oblasti energie a dopravy. Nezaostává však ani v ostatních ohledech! Madridská aglomerace má třetí nejvyšší HDP v Evropské unii. Vliv města, ležícího na řece Manzanares, se pozitivně odráží v politice, vzdělávání, médiích, módě, vědě, kultuře i umění. To všechno přispívá k tomu, že Madrid je jedním z nejvýznamnějších globálních měst.

Díky své ekonomické produkci, vysoké životní úrovni a šíři trhu je Madrid, hlavní a největší město Španělska, považován za největší finanční centrum jižní Evropy a Pyrenejského poloostrova. Ve městě sídlí vedení mnoha významných španělských firem, jako jsou Telefónica, Iberia nebo Repsol. Centrum města se vyznačuje širokými třídami se zelenými pruhy…

Madrid skončil druhý

Brisbane je třetí Nejudržitelnější město světa roku 2021

A bronzová příčka? Třetí Nejudržitelnější město světa roku 2021 – toto označení si vysloužilo další australské město, Brisbane. Rozprostírá se na východě, přibližně 1200 km od Canberry. Brisbane má rozsáhlou síť stezek pro chodce a cyklisty. Třetím největším australským městem protéká stejnojmenná řeka, která ve východní části ústí do Korálového moře, respektive do zálivu Moreton. V těchto místech se nalézá námořní přístav a mezinárodní letiště.

Brisbane je třetí Nejudržitelnější město světa roku 2021

Na čtvrtém místě skončila Dubaj, pátá je Kodaň, šestý Frankfurt, sedmý Hamburk. A světe, div se, osmé Nejudržitelnější město světa roku 2021 zná každý z nás. Jedná se totiž o Prahu! Deváté je Abu Dhabi a desátý Curych, největší město Švýcarska. Jedenácté Nejudržitelnější město světa roku 2021 leží v Belgii – jde o Antverpy. Dvanáctý je Londýn, třináctý Rotterdam, čtrnáctý Amsterdam a patnáctý Mnichov.

Druhé největší město v Saúdské Arábii skončilo poslední

Co se týče vzduchu, zdaleka nejlépe je na tom novozélandské hlavní město Wellington, které má na indexu znečištění skóre 13,66. Jednou z hlavních příčin je nízká hustota zalidnění. Nový Zéland navíc nemá mnoho velkých továren, hlavními odvětvími jsou cestovní ruch, rybaření nebo zemědělství.

Naopak nejhorším světovým městem z hlediska udržitelnosti je saúdská Džidda (Jeddah). V hodnocení si vysloužila pouhých 71 bodů — vítězná Canberra má 427 a Praha 359. Na dalších místech v „ostudném žebříčku“ figurují Nové Dillí (86), Ammán (115), Tchien-ťin (122), Sao Paulo (135), Nairobi (138), Káhira (142), Wuchan (153), Kanton (160) a Macao (161).

Jeddah neboli Džidda