Uvažujete o dovolené v některém ze států Evropské unie? To znamená – s možností vycestovat pouze s občanským průkazem a využívat mobilní data v rámci svého tarifu? Pokud vám jde především o koupání, usnadníme vám rozhodování. Víme totiž, ve kterých zemích Evropské unie je nejčistší voda ke koupání! Zvítězil Kypr, druhé je Rakousko, třetí Řecko a čtvrtá Malta.

Tento žebříček jsme nesestavili my ani laická veřejnost, ale oficiálně s ním vyrukovala Evropská agentura pro životní prostředí. V období od 1. května do 31. října 2020 byla totiž odborně testována kvalita vody zejména v jezerech a přímořských oblastech zemí EU.

Kypr doufá v návrat britských turistů

Ostrov Kypr leží ve východní části Středozemního moře a od roku 1974 se dělí na kyperské, řecky hovořící (evropské) a turecké (asijské) teritorium. Takzvaný Severní Kypr je separatistickým uzemím a jako samostatný stát je uznáván pouze Tureckem. To z vícero důvodů nepatří do Evropské unie, přestože o to usiluje. Jenomže v tomto případě paradoxně vojensky okupuje část území EU, do které touží vstoupit…

Bez ohledu na tuto skutečnost se Kypr suverénně „vyšplhal“ na vrchol žebříčku s názvem Nejčistší voda ke koupání na území EU. Evropská agentura pro životní prostředí totiž na základě svých průzkumů prohlásila, že 112 kyperských míst ke koupání dosáhlo nejvyššího možného skóre v kvalitě vody. Čelní představitelé Kypru doufají, že obdivuhodné zjištění přispěje k obnově cestovního ruchu v zemi. Kvůli opatřením v souvislosti se šířením koronaviru došlo v roce 2020 k 84procentnímu poklesu příletů.

Nissi Beach na Kypru

Cestovní ruch se přímo podílí na 13 procentech kyperského hrubého domácího produktu, tudíž si místní absolutně neumějí představit, jak by zvládli další slabý rok. Klíčem k úspěchu pro kyperské odvětví cestovního ruchu je přivést zpět cestovatele z Velké Británie, kteří na ostrově tvoří největší část turistů. Ale samozřejmě rádi uvítají i Čechy!

Zajímavostí je, že kromě označení Nejčistší voda ke koupání na území EU má Kypr i další výhodnou „nálepku“. Řadí se totiž mezi země s nejmenší mírou infekce. Má necelý milion obyvatel, do začátku června 2021 bylo prokázáno cca 72 500 případů koronaviru, přičemž zemřelo přibližně 360 osob. Zároveň Kypr nyní patří mezi evropské země s nejvyšším počtem lidí, kteří dostali alespoň první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19.

Ayia Napa na ostrově Kypr

Nejčistší voda ke koupání je nejen v moři

Na druhém místě skončilo Rakousko, které sice neleží u moře, ale zato oplývá nádhernými, převážně alpskými jezery. To největší, Neziderské jezero, je sice mělké stepní a částečně leží na území Maďarska, ale další velké přírodní nádrže jsou vesměs horské nebo podhorské. Z těch nejznámějších vzpomeňme alespoň Atterské neboli Kammerské jezero, dále Korutanská jezera, Travenské jezero a Bodamské jezero. To však z větší části náleží Německu. Oblíbené a zároveň 9. největší je Wolfgangsee (na snímku), rozprostírající se v Salcbursku.

Wolfgangsee v Rakousku

Třetí místo v žebříčku Nejčistší voda ke koupání na území EU obsadilo Řecko, jehož součástí jsou tisíce velkých i miniaturních ostrovů. Ty jsou rozesety v Egejském, Krétském, Thráckém, Středozemním a Jónském moři. Parádní letní dovolenou můžete strávit například na ostrovech Rhodos, Kos, Kréta, Samos, Korfu, Zakynthos a Kefalonie (na snímku).

Fteri Beach na ostrově Kefalonie

Malta láká také na Gozo

Čtvrtá je Malta neboli Maltská republika, nejmenší členská země Evropské unie. Břehy souostroví omývá Středozemní moře, které je v této oblasti velmi čisté. Hlavní město Valletta s necelými sedmi tisíci obyvatel je součástí seznamu organizace UNESCO a přitahuje milovníky historie. Pokud pro vás koupání není hlavní prioritou a vystačíte si s menší městskou pláží (nebo vám nebude vadit dojíždět na jinou), budete se tady cítit skvěle. Ostatní dovolenkáře nejspíš zaujmou letoviska Qawra, Buggiba, Mellieha či St. Julian’s. Velmi klidnou a především úžasnou dovolenou lze prožít na nedalekém ostrůvku Gozo, který je vyhlášený letními festivaly a který je taktéž součástí Maltské republiky. I tady je nejčistší voda ke koupání, co se EU týče…

nejčistší voda ke koupání na území EU je rovněž na Maltě