Novozélandská metropole Auckland se pyšní označením Nejlepší místo pro život v roce 2021. Společnost Economist Intelligence Unit (EIU) zveřejnila aktuální výsledky svého pravidelného hodnocení a toto město letos zvítězilo. Důvod? Vzdělávání, kultura a životní prostředí jsou v této lokalitě na velmi dobré úrovni. Obdivuhodná je také rychlá reakce tamější vlády a úřadů při řešení epidemie covidu. Tu se podařilo udržet na uzdě zejména díky striktním opatřením na hranicích a tvrdým lockdownům.

Při hodnocení bere společnost Economist Intelligence Unit v potaz celkem 30 faktorů napříč pěti kategoriemi. Kromě již zmíněných jsou mezi nimi rovněž stabilita, zdravotní péče a infrastruktura.

Auckland fandí vzdělání i rugby

Tentokrát se hodně přihlíželo k tomu, jaký dopad měla epidemie covidu na nejrůznější sféry života. A právě toto kritérium zásadně zamíchalo kartami. Mnoho evropských a kanadských měst si v žebříčku Global Liveability Ranking 2021 (Nejlepší místo pro život v roce 2021) pohoršilo kvůli vleklým lockdownům, jež kvalitě života ani trochu nepřidaly. Vídeň, která zvítězila loni, spadla na 12. příčku. Největší propad zažil Hamburk, který „sletěl“ o 34 míst na 47. příčku. Praha klesla o 27 pozic níž – na 72. místo. Vítězný Auckland s 1 470 100 obyvateli si naopak polepšil. V roce 2020 byl až desátý…

cyklostezka v Aucklandu

Pojďme se o něm dozvědět několik zajímavostí. V regionu je registrováno 340 základních škol, 80 středních škol a 29 kombinovaných základních a středních škol. Je zde i řada významných vědeckých institucí a několik univerzit včetně University of Auckland, Auckland University of Technology nebo Massey University. Nechybí ani spousta sportovních klubů a týmů. Populární je zejména rugby, kriket, fotbal a netball.

Proslulým unikátem je Sky Tower

Nejlepší místo pro život v roce 2021 má dokonce dvě přezdívky – Město královny a Město plachet. Především v létě totiž v místních přístavech kotví nespočet plachetnic a jachet patřících místním obyvatelům. Město se rozkládá na vyhaslých sopkách, které zřetelně vyčnívají z reliéfu země. Nejvyšší budovou v Aucklandu je televizní a vyhlídková věž Sky Tower (328 m), jež je zároveň nejvyšší stavbou na jižní polokouli. Ve městě a jeho okolí je spousta uměle vytvořených parků, ryze přírodních lokalit i pláží, například Mission Bay (na snímku), Kohimarama Beach, Takapuna Beach, Piha Beach či Anawhata Beach.

Mission Bay

Druhé nejlepší místo pro život leží v Japonsku

Na druhém místě v žebříčku Nejlepší místo pro život v roce 2021 skončila Ósaka s 2,7 milionu obyvatel. Bývalé hlavní město Japonska leží na ostrově Honšú v místě, kde řeka Jodo ústí do Ósackého zálivu. Věhlasná je zdejší kuchyně, světoznámý je taktéž Ósacký hrad z roku 1585. V současnosti je Ósaka jedním z nejdůležitějších průmyslových center a přístavů v celé zemi.

Ósaka je druhé nejlepší místo pro život v roce 2021

Třetí nejlepší místo pro život v roce 2021 je hlavním a nejlidnatějším městem australského státu Jižní Austrálie. Ano, správně – řeč je o Adelaide s 1,3 milionu obyvatel. Stojí zde jedny z nejhezčích koloniálních staveb v celé Austrálii. Například skvostná parlamentní budova s deseti korintskými sloupy. Pás parků podél břehů řeky Torrens, známý jako Adelaide Park Lands, ukrývá hned několik muzeí. Nákupním rájem je ulice Rundle, nejen v centru objevíte spoustu restaurací, víc než kdekoliv jinde.

Adelaide je třetí nejlepší místo pro život v roce 2021

Nejhůř dopadl válkou sužovaný Damašek

Na čtvrtém místě je novozélandské město Wellington, páté japonské Tokio. Šestý Perth (Austrálie), sedmý Curych (na snímku), osmá Ženeva (obojí Švýcarsko). Na devátém a desátém místě opět figuruje Austrálie – Melbourne a Brisbane. Žebříček Nejlepší místo pro život v roce 2021 má samozřejmě i svou odvrácenou tvář. Na posledním místě – jako Nejhorší místo pro život v roce 2021 – skončil syrský Damašek. Jen o něco málo lepší je nigerijský Lagos, Port Moresby (Papua Nová Guinea), bangladéšská Dháka a Alžír v Alžírsku.

švýcarský Curych