Magazín Time Out zveřejnil žebříček nazvaný 30 nejlepších ulic na světě. „Oslovili jsme 27 000 obyvatel velkých měst a místních odborníků s dotazem, která ulice je aktuálně nejlepší, zkrátka nejvíc trendy. Hlavními kritérii byly jídlo, zábava, kultura a místní komunita,“ prozradila redakce magazínu. Zvítězila Smith Street v Melbourne, druhá byla Passeig de Sant Joan v Barceloně, třetí South Bank v Londýně. A pozor – na 11. místě skončila Křižíkova ulice v Praze!

Součástí tohoto článku je několik fotografií, které jsme v Křižíkově ulici v pražském Karlíně pořídili v minulých dnech. Jak je možné, že má právě tato lokalita takový úspěch?!

Křižíkova ulice č. 79

Pražany láká letní kino

Vysvětlení je nasnadě – Křižíkova ulice v Praze nabízí ledacos. Sídlí zde Ústřední autobusové nádraží Florenc, Hudební divadlo Karlín, vyhlášená restaurace Theatro či Kasárna Karlín s nádvořím, kde se promítají filmy a konají nejrůznější akce. Milovníci zlatavého moku si oblíbili unikátní obchod Pivní mozaika, hned vedle zakoupíte bulharské potraviny…

Křižíkova ulice

O kus dál narazíte na restauraci U mrtvýho ptáka. Ta kromě vtipného názvu zaujme luxusními domácími hamburgery a šťavnatými steaky, několikrát do týdne zde po večerech hraje DJ. Občané s ptačím příjmením (např. Kohout, Slavík, Slepička, Orel, Čáp, Drozd, Dudek…) navíc dostanou 20procentní slevu na osobní konzumaci. Velmi vyhledávaný je i sousední podnik s názvem Nejen bistro. Křižíkova ulice protíná Karlínské náměstí s oblíbeným parkem, trhem a novorománským kostelem sv. Cyrila a Metoděje.

Karlínské náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje

Tahákem jsou také thajské masáže

Křižíkova ulice dále zahrnuje několik ubytovacích zařízení, dvě stanice metra (Florenc a Křižíkova), kavárny (např. Loft Cafe Karlín a Můj šálek kávy), legendární restauraci U Zábranských, banky, Bageterii Boulevard, bary, kadeřnictví, kosmetické studio, thajské masáže, krejčovství, velké fitness centrum, školu bojových umění, denní stacionář či prodejnu sportovního vybavení.

hotel Galerie Royale a restaurace U Zábranských

A v neposlední řadě Albert, parkovací dům, čínské bistro, prodejnu vodních dýmek, vinárnu a podobně. Nepřehlédnutelnou budovou je Palác Karlín.

Palác Karlín

Nechybí ani další park – jmenuje se Barikádníků a jeho dominantou je socha Inteligence. Křižíkova ulice je navíc sídlem mnoha firem, v kancelářském komplexu Corso Karlín (na úvodním snímku) má centrálu ERV Evropská pojišťovna, u níž se můžete mimo jiné pojistit před cestou do zahraničí. Obdivovat lze i nedávno zrekonstruovaný Negrelliho viadukt, secesní fasády, moderní budovy…

Křižíkova ulice v Praze

Křižíkova ulice porazila Tokio i New York

Na čtvrtém místě skončila ulice San Isidro v Havaně, na pátém Sunset Boulevard v Los Angeles. Šestá je Witte de Withstraat v Rotterdamu, sedmá Rua Três Rios v São Paulu, osmá Haji Lane v Singapuru. Deváté místo obsadila Rua Rodrigues de Faria v Lisabonu, desáté Calle Thames v Buenos Aires. Jedenáctá Křižíkova ulice v Praze pokořila 7th Street v Melville v Johannesburgu (12.), Cat Street v Tokiu (13.), 30th Avenue v New Yorku (14.) či Levinsky Street v Tel Avivu.

koloběžka

Foto – Richard Sacher (7x) a Michal Okla (1x)