Budete-li trávit dovolenou na tuniském ostrově Djerba, můžete se v rámci výletu nebo na vlastní pěst vydat do městečka Er Riadh. V něm stojí proslulá synagoga La Ghriba, jsou zde tradiční trhy a také čtvrť Djerbahood. Ta se zalíbí dětem i dospělým, jelikož je plná streetartového umění. Tedy graffiti a dalších výtvarných počinů vytvořených na fasádách domů, bránách a kamenných zdech.

Djerbahood je projekt, který v červnu 2014 vymyslela pařížská galerie Itinerrance. Ostatně – Tunisko bylo v letech 1881–1956 francouzským protektorátem, tudíž se tu dodnes hodně mluví francouzsky a vliv této země je i na Djerbě znatelný v různých ohledech.

Část obyvatel nejdříve váhala

Do městečka Er Riadh dorazilo 150 umělců třiceti národností a vytvořili přibližně 250 výtvarných děl. Projekt Djerbahood se tím pádem proměnil ve skutečnost.

Aladin

Mnohé obyvatele Er Riadhu nápad galerie Itinerrance nadchnul, většina ostatních se vzniku čtvrti Djerbahood nebránila. Došlo jim, že díky němu město vystoupí z anonymity a bude se o něm psát v řadě zemí světa. I ti, co zprvu váhali, nakonec nabídli umělcům svoje zdi.

Djerbahood

Pravdou je, že následně vyšla spousta článků, internet zaplavila videa. Streetartový projekt Djerbahood přilákal hodně turistů, což platí dodnes.

dům v Er Riadhu

Některé kresby a malby už neexistují, postupně naopak přibylo několik desítek nových. Naše fotogalerie, pořízená v letech 2020 a 2021, je pouze malou ochutnávkou…

jeden z výtvarných počinů ve čtvrti Djerbahood

Djerbahood se nalézá poblíž hotelů

Street art nezahrnuje pouze klasické graffiti, ale naopak více technik, včetně stencil graffiti. V tomto případě autoři využívají nejrůznější šablony.

Er Riadh

Některé počiny ve čtvrti Djerbahood jsou úchvatné a umělecky hodnotné, jiné zaujmou spíše svou barevností…

Vznik projektu Djerbahood si vyžádal téměř 5000 sprejů se všemi možnými barvami…

Djerbahood na ostrově Djerba

Až se do městečka Er Riadh vypravíte, nezapomeňte si vzít kvalitní fotoaparát. Pořídíte spoustu zajímavých záběrů. Mimochodem – během dovolené si nenechte ujít ani areál zvaný Djerba Explore Park s největší krokodýlí farmou ve Středomoří…

projekt Djerbahood

Er Riadh (neboli Erriadh, Er-Riadh či Hara Sghira) se čtvrtí Djerbahood se nachází téměř ve středu ostrova Djerba. Například od hotelu Fiesta Beach je vzdálen 15 km, od hotelu Seabel Rym Beach 21 km. Návštěva města bývá součástí půldenních výletů, pořádaných cestovními kancelářemi. Stačí se podívat do informační obálky nebo na hotelovou nástěnku, případně se zeptat delegáta…

chobotnice

Foto – Richard Sacher