Máte pocit, že občas víc utratíte než vyděláte? Tak to buďte rádi, že nebydlíte v turkmenské metropoli Ašchabad (Ashgabat)! Aktuálně se „pyšní“ označením Město s nejvyššími náklady na život. Vyplynulo to z 27. výroční analýzy společnosti Mercer, jež sestavila žebříček 209 nejnákladnějších světových metropolí. Na druhém místě skončil v roce 2021 Hongkong, třetí je Bejrút.

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale Praha stanula až na 90. místě. A například Bratislava je stodvacátá. Na základě čeho tak společnost Mercer usuzuje? Hodnotí cenu více než 200 věcí, mimo jiné se zaměřuje na ubytování, dopravu, jídlo, ale i vybavení pro domácnost.

Ašchabad podražil kvůli inflaci

Na předních místech žebříčků na téma Město s nejvyššími náklady na život figuruje Ašchabad už od roku 2019, a to kvůli vysoké inflaci a rostoucím nákladům na dovoz. V roce 2020 ho společnost Mercer vyhodnotila jako druhé nejdražší město na světě, zvítězil Hongkong.

Smůlou je Ašchabad opředen už delší dobu. V říjnu 1948 ho téměř kompletně zničilo zemětřesení o síle 7,3 stupňů Richterovy stupnice. Většina budov totiž byla cihlových. Podle neoficiálních zpráv zemřely dvě třetiny obyvatel.

Obnova města započala již v následujícím roce – zelenou dostal brutalismus upřednostňovaný poststalinskými sovětskými architekty. V letech 1961 až 1987 se městským architektem stal Abdullah Akhmedov, který preferoval sovětský modernismus. Naposledy byl Ašchabad výrazněji rozšířen v roce 2018 – rozrostl se směrem na sever.

V roce 2013 byl Ašchabad zařazen do Guinnessovy knihy rekordů jako Město s nejvyšší koncentrací budov z bílého mramoru na světě. Metropole Turkmenistánu má čtyři části, avšak prezident Gurbanguly Berdimuhamedow v půli června 2020 oznámil, že vznikne pátá čtvrť s názvem Altyn. Rozprostírat se bude na břehu bývalé vodní nádrže Gurtly.

Ašchabad po setmění

Hongkong bojuje s nedostatkem bytů

Druhé Město s nejvyššími náklady na život není třeba příliš představovat. Hongkong je mnohem známější než Ašchabad, ovšem bydlet v něm není nic záviděníhodného. Tedy alespoň, co se cen týče. Největším problémem je dostupnost bydlení. Mladé rodiny a jedinci s nižšími příjmy utratí většinu peněz právě za „střechu nad hlavou“. Míra chudoby v Hongkongu aktuálně činí přibližně 17 procent.

město Hongkong

Bejrút, který skončil hned za Hongkongem, je jedním z nejstarších měst na světě. Koncem 20. století ho sužovala občanská válka, během níž byl do značné míry zničen. Po skončení války proběhla rozsáhlá rekonstrukce města, finančně na ni přispěly arabské státy a různí investoři. Libanon je poměrně liberální, tudíž se Bejrút ještě před několika lety těšil vysoké návštěvnosti.

Pandemie koronaviru, výbuch v přístavu (4. srpna 2020, cca 300 000 lidí následně přišlo o přístřeší) a další okolnosti však přinesly razantní změnu k horšímu. Momentálně zhruba polovina obyvatelstva Libanonu bojuje s chudobou, situace je značně alarmující. Není divu, že si Bejrút pohoršil o 42. míst…

Bejrút je třetí Město s nejvyššími náklady na život v roce 2021

Nejnižší náklady mají obyvatelé Biškeku

Na čtvrtém místě v žebříčku Město s nejvyššími náklady na život v roce 2021 je Tokio, na pátém Curych. Šestá skončila Šanghaj, sedmý Singapur, osmá Ženeva, devátý Peking a desátý Bern. A která metropole stanula na konci žebříčku? Město s nejnižšími životními náklady v roce 2021 leží ve Střední Asii, konkrétně v Kyrgyzstánu.

Biškek má přibližně milion obyvatel, široké bulváry a veřejné budovy s mramorovými fasádami kontrastují s bytovými domy v sovětském stylu. Problémem je ovzduší v centru – úroveň jeho znečištění je častokrát zcela nepřípustná. Život v tomto městě je levný, ale zato značně nezdravý…

město Biškek