Polibek dvou moří – touto přezdívkou se pyšní věhlasná písčitá pláž Prasonisi, jež se rozprostírá v nejjižnějším cípu řeckého ostrova Rhodos. Důvod? Dvojitou pláž omývá z jedné strany Středozemní a z druhé strany Egejské moře. Během přílivu je dokonce zatopená, tudíž obě moře spojuje o to víc. Díky optimálním povětrnostním podmínkám se tu od devadesátých let hojně provozuje zejména kitesurfing a windsurfing.

Pokud se některému z těchto sportů věnujete, budete tady doslova ve svém živlu. V opačném případě můžete na Prasonisi – během vaší dovolené na Rhodosu – vyrazit alespoň na několikahodinový výlet spojený s procházkou a koupáním. Dostanete se sem pronajatým autem, které necháte na bezplatném parkovišti, nebo autobusem. Ten několikrát denně vyjíždí z hlavního města Rhodos a končí právě zde. Staví v řadě jiných letovisek a stejnou cestou se pak vrací zpátky.

řecký ostrov Rhodos

Seženete tady jídlo i suvenýry

Autobusová doprava na ostrově Rhodos, který náleží Řecku a nachází se nedaleko Turecka, je spolehlivá. Jen je třeba mít na paměti, že spoj může na zastávku přijet o několik minut dřív, nebo naopak později. Jízda busem z města Rhodos až k Prasonisi stojí necelých 11 eur, vzdálenost je přibližně 90 km. Z ostatních letovisek je to blíž – z Faliraki 78 km, z Lindosu 50 km, z Kalathosu 47 km, z Lardosu 42 km, z Kiotari 32 km a z Gennadi 28 km. Pojedete-li autem, dostanete se sem po hlavní cestě, která vede z hlavního města po východním pobřeží. Před městečkem Katavia odbočíte vlevo a po devíti kilometrech stanete na místě.

Prasonisi na ostrově Rhodos

Pláž Prasonisi je kompletně písčitá a téměř stále tu vane silný vítr. Vybavení na windsurfing a kitesurfing si nemusíte vozit z domova, vše si zapůjčíte přímo na pláži. Doplňky si lze rovněž zakoupit. Dokonce si můžete zaplatit instruktora. Jsou tu i taverny, obchod s potravinami a krám se suvenýry. Západní část Prasonisi nabízí velké vlny, východní část je klidná. Koupat se dá pouze na okrajích pláže, dál už se prohánějí milovníci windsurfingu a kitesurfingu. Každopádně tady pořídíte zajímavé fotografie, stačí si jen stoupnout na správné místo a mít kvalitní fotoaparát.

na pláži Prasonisi se provozuje windsurfing a kitesurfing

Ostrůvek Prasonisi ukrývá maják a pláže

V době odlivu a nižší hladiny moře je pláž Prasonisi poměrně široká. Lze po ní suchou nohou dojít na stejnojmenný ostrůvek, který svádí k procházce. Ukrývá malou pláž s názvem SuBe Beach a na opačné straně ještě jednu bezejmennou, taktéž miniaturní. Dominantou takřka pustého ostrůvku Prasonisi („zelený ostrov“) je maják, stojící na jihozápadě. Dojdete k němu zhruba za dvacet minut, i zde nafotíte skvělé snímky. Od majáku je jedinečný výhled na ostré skály a moře, v dálce spatříte ostrov Karpathos.

maják na ostrůvku Prasonisi

Výlet na Prasonisi můžete spojit s poznáváním zajímavých míst v okolí. Obzvláště když pojedete autem. Když cca 2,5 km před pláží odbočíte doleva, během šesti minut dojedete skoro až k pobřeží, kde leží nádherná pláž s názvem My Secret Beach. Anebo když těsně před Prasonisi zahnete doprava, po 650 metrech narazíte na parkoviště. Kousek od něj se rozkládají ruiny prastaré osady Vroulia. Uvidíte tu třeba zbytky raně křesťanského kostela pocházejícího ze 6. století. K archeologické lokalitě Vroulia snadno dojdete pěšky i v případě, že sem přijedete autobusem. A ještě něco – cestou na Prasonisi budete nejspíš míjet planinu s malými pyramidami vytvořenými z kamenů…

pyramidy z kamenů