Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Anglické město Liverpool nedbalo opakujících se varování, a tak bylo vyškrtnuto ze Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V tajném hlasování o tom rozhodl výbor Organizace spojených národů. Starostka se proti tomuto rozhodnutí hodlá odvolat.

Důvodem k vyškrtnutí Liverpoolu je několik nových stavebních projektů, jež údajně narušují hodnotu městského nábřeží. Které to jsou?

město Liverpool

Moderní stavby mění charakter historické zóny

K „nenávratné ztrátě charakteristických rysů“ liverpoolského nábřeží vedla například výstavba stadionu fotbalového klubu Everton či projekt Liverpool Waters. UNESCO opakovaně varovalo vedení města, ale nebylo to nic platné. Tedy alespoň to tvrdí Mechtild Rösslerová, ředitelka Centra světového dědictví UNESCO. Jak se dalo předpokládat, podle starostky města Joanne Andersonové je rozhodnutí nepochopitelné.

„Naše památka světového dědictví nebyla nikdy v lepším stavu a z několikamilionových investic jen profitovala. Jsem velmi zklamaná a znepokojená rozhodnutím odstranit Liverpool ze Seznamu světového kulturního dědictví, které přišlo deset let poté, co UNESCO město navštívilo, aby ho vidělo na vlastní oči,“ řekla starostka s tím, že se proti verdiktu chce odvolat.

Liverpool byl součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO 17 let. Po jeho vymazání organizace zaštituje ještě 31 památek na území Spojeného království. Mezi nimi je například komplex menhirů ve Stonehenge, katedrála v Durhamu, londýnská pevnost Tower, Hadriánův val, historické centrum města Edinburgh, železniční most přes záliv Firth of Forth a útesy v Doveru.

katedrála v Liverpoolu

Budapešť ohrožuje své kulturní dědictví

Za celou dobu existence Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jde teprve o třetí případ, kdy z něj byla nějaká lokalita vyřazena. V roce 2007 přišla o zápis rezervace v Ománu, jehož vláda dopustila drastickou redukci rezervace, v níž žije ohrožený přímorožec arabský. UNESCO vyškrtlo v roce 2009 i labské údolí v Drážďanech kvůli kontroverzní výstavbě mostu.

O něco menším průšvihem je dostat se na červenou listinu, což je listina ohrožených památek. Ocitlo se na ní jeruzalémské staré město a také bazilika Narození Páně v Betlémě. Výbor organizace UNESCO zvažuje, že na červenou listinu zařadí Budapešť, respektive nábřeží Dunaje, Andrássyho třídu nebo čtvrť Budínského hradu. To proto, že místní úřady nedělají dostatek práce pro jejich údržbu a zachování.

Je o tom přesvědčen i Zoltan Erő, vedoucí architekt Budapešti. „Seznam světového dědictví je měřítkem skutečné hodnoty, je to měřítko globálního úspěchu. Tento status není automatický a už vůbec ne symbolický. Je povinností připravovat dlouhodobé plány pro lokality zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví. V Budapešti se nic takového nestalo,“ řekl.

kulturní dědictví v Budapešti se možná dostane na červenou listinu UNESCO

Italské Benátky se červené listiny zalekly

Přestože byl například Budínský hrad několikrát rekonstruován, město i stát zcela zanedbávají jakékoli další práce. Místa zahrnutá na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO patří mezi ta nejfrekventovanější v maďarské metropoli a jsou podle vedoucího architekta vystavena velkému tlaku. „Jednoduše musíme dohlédnout na ochranu těchto míst a zajistit, že jakýkoliv rozvoj je primárně zodpovědností vlády,“ míní Erő.

Varování ze strany výboru OSN v nedávné minulosti obdržela i Praha, a to kvůli výškovým stavbám a chystanému stavebnímu zákonu, který nepočítá se závaznými stanovisky památkářů. Zapsání na červenou listinu ovšem neznamená, že daná památka zcela přijde o svůj status. K odebrání titulu se UNESCO uchyluje jen velmi vzácně, jako třeba v případě Liverpoolu.

Seznam ohrožených památek je spíše důrazným varováním, aby se úřady začaly o lokality lépe starat a ochránily jejich unikátní charakter. Nedávno UNESCO pohrozilo italským Benátkám, že je zařadí na červenou listinu, pokud se nevypořádají s problematikou obřích výletních lodí. Ty narušují ekosystém laguny a svými vlnami ohrožují základy historických staveb, jež se soustavně zvolna noří pod hladinu. Úřady rychle zareagovaly a od srpna nebudou moct plovoucí kolosy projíždět kanálem Giudecca vedoucím kolem náměstí sv. Marka do centra města.

obří výletní loď v Benátkách