Cestovatelský portál TripAdvisor i letos rozdává ceny Travelers’ Choice Awards. Nejlepší restaurace světa za rok 2021 se jmenuje The Old Stamp House Restaurant a nachází se ve městě Ambleside v severozápadní Anglii. Není to její první úspěch – pyšní se rovněž michelinskou hvězdou.

Zatímco zvenku působí The Old Stamp House Restaurant velmi nenápadně, interiér vás mile překvapí. Co však vypadá naprosto úžasně, jsou zdejší jídla. Ta se dají označit za umělecké výtvory! Vynikající jsou i vína, pocházející z nejuznávanějších vinařských oblastí z celého světa.

The Old Stamp House Restaurant

Cumbria je gastronomickým rájem

The Old Stamp House Restaurant se „krčí“ ve sníženém přízemí jednoho z domů na horním okraji ulice s názvem Church Street. Malá část fasády, náležící tomuto podniku, je natřena našedo, nevelký bílý nápis na černé ceduli během jízdy snadno přehlédnete. Anebo můžete nabýt dojmu, že se jedná spíše o bistro. Když však sejdete několik schodů dolů a vstoupíte dovnitř, otevře se před vámi menší, ale zato velmi útulná a sympatická restaurace na vysoké úrovni.

The Old Stamp House Restaurant v Ambleside je Nejlepší restaurace světa za rok 2021

Vítězství v kategorii Nejlepší restaurace světa za rok 2021 jí přinesla kladná hodnocení a recenze návštěvníků, zejména cestovatelů. Na venkovní ceduli i na internetových stránkách je uvedeno Food Inspired By Cumbria. Co to znamená? Cumbria je nemetropolitní hrabství v regionu Severozápadní Anglie. Město Ambleside, situované nedaleko největšího anglického přírodního jezera Windermere, je jeho součástí.

The Old Stamp House Restaurant prezentuje vskutku jedinečnou kulturu jídla. Ta je dlouhodobě ovlivňována místními faktory, ale zároveň se na ní podepsal námořní obchod se vzdálenými zeměmi a oblastmi, mezi něž se řadí Indie, Amerika a Karibik. Do pokrmů je hojně přidáván kvalitní pepř, muškátový květ, zázvor, cukr a rum. Tato a další koření a produkty se do Anglie dostávají prostřednictvím přístavů Whitehaven a Maryport.

specialita

The Old Stamp House souvisí s básníkem

Restauraci založili v roce 2014 dva bratři – zkušený šéfkuchař Ryan Blackburn a neméně ostřílený manažer Craig Blackburn. Nekonvenční a navíc velmi fotogenická jídla, která tito pánové nabízejí svým hostům, jsou propojením tradice, exotiky a inovace. Ryanovy speciality oslavují nejen hrabství Cumbria jako takové, ale také konkrétní farmáře, rybáře, řemeslníky a producenty.

Kromě michelinské hvězdy, udělené v říjnu 2019, se The Old Stamp House Restaurant dočkal ocenění Cumbria Life Restaurant of the Year a Lancashire Life Dining Experience of the Year. Mimochodem – v červenci 2018 Ryan otevřel o necelých 100 metrů dál sesterskou restauraci Kysty, skýtající totožnou kuchyni, avšak uvolněnější neformální styl.

Pro určitou část klientely je zajímavé i to, že The Old Stamp House Restaurant sídlí v prostorách, kde se dříve nacházela kancelář romantického básníka a člena tzv. jezerní školy Williama Wordswortha. Ten byl svého času distributorem poštovních známek v hrabství Westmorland. S touto skutečností úzce souvisí název restaurantu. Celá budova pochází z přelomu 17. a 18. století, Wordsworth zde působil až od roku 1813. Pracoval v tomto domě v Church Street a bydlel v 3 km vzdáleném Rydal Mountu. S restaurací sousedí luxusní apartmán Wordsworth’s Stamp House, který si turisté mohou pronajmout.

jedno z jídel

Nejlepší restaurace světa za rok 2021

Vraťme se k cenám Travelers’ Choice Awards a k žebříčku Nejlepší restaurace světa za rok 2021. Tady je prvních deset míst:

1/ The Old Stamp House Restaurant, Ambleside, Velká Británie

2/ Restaurant La Maison d’a Cote, Montlivault, Francie

3/ Ise Sueyoshi, Nishiazabu, Japonsko

4/ Restaurante Benazuza, Cancún, Mexiko

5/ Les Plaisirs Gourmands, Schiltigheim, Francie

6/ El Xato, La Nucia, Španělsko

7/ Martin Berasategui, Lasarte-Oria, Španělsko

8/ Oro Restaurante, Rio de Janeiro, Brazílie

9/ Quintessenza, Trani, Itálie

10/ Ristorante Villa Crespi, Orta San Giulio, Itálie

Nejlepším veganským podnikem na světě se stal Vegan Beat v řeckých Athénách, druhý je Blu Bar v Barceloně, třetí Cosmic Kitchen v anglickém Plymouthu. A restaurací, nejvhodnější pro romantickou večeři, je Degusteria Italiana agli Uffizi v italské Florencii. Nejlepší nově otevřenou restaurací roku 2021 je Asil Restaurant v Dubaji.

Pokud rádi cestujete, dost možná jste už některý z podniků navštívili. Případně to v brzké budoucnosti můžete napravit. Seznam nejvýhodnějších zájezdů do těchto a celé řady dalších destinací naleznete ZDE.