Součástí Seznamu světového dědictví UNESCO se v sobotu 24. července 2021 stala tři česká lázeňská města – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Rozhodl o tom mezivládní Výbor světového dědictví na svém 44. zasedání ve městě Fu-čou v Číně. O zápis se v rámci sériové nominace nazvané Slavná lázeňská města Evropy (The Great Spa Towns of Europe) ucházelo 11 evropských lázeňských měst ze sedmi zemí.

Vedoucí zemí této iniciativy přitom byla Česká republika, jejíž lázeňský trojúhelník patří k tomu nejlepšímu z evropské lázeňské tradice. K Česku se přidala Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko a Velká Británie.

Uspělo také město Bad Kissingen

Trvalo to jedenáct let, ale nakonec se přece jen zadařilo. Na Seznam světového dědictví UNESCO však nebylo každé město zapsáno zvlášť. Všech 11 lokalit představuje jednu položku – The Great Spa Towns of Europe. Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně doplňují Bad Ems, Baden-Baden a Bad Kissingen (na snímku) v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii.

Bad Kissingen je součástí Seznamu světového dědictví UNESCO v rámci položky The Great Spa Towns of Europe

A jak vnímá projekt Slavná lázeňská města Evropy UNESCO? Všechna tato města vyrostla v okolí přírodních pramenů minerálních vod. Jedinečným způsobem reprezentují mezinárodní evropskou lázeňskou kulturu, která se rozvíjela od počátku 18. století do třicátých let minulého století. To vedlo ke vzniku velkých letovisek. Byly postaveny budovy a místnosti věnované terapii, stáčírny minerálních vod, pavilony, kolonády a galerie navržené tak, aby využívaly přírodní zdroje minerálních vod a umožňovaly jejich praktické upotřebení ke koupání a pití.

Lázeňská města byla dále rozšířena o zahrady, shromažďovací místnosti, kasina, divadla, hotely a vily a také o podpůrnou infrastrukturu specifickou pro lázně. Všechny tyto stavby, upravené pozemky i služby jsou integrovány do celkového městského kontextu. Ten zahrnuje pečlivě řízené rekreační a terapeutické prostředí v malebné krajině. Společně tato místa ztělesňují významnou výměnu lidských hodnot a vývoj v medicíně, vědě a balneologii.

Mariánské Lázně se dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO

Zápisu předcházelo 11 let náročných příprav

Česká republika projekt, zjednodušeně nazývaný The Great Spas of Europe, zaštítila a koordinovala. Nominaci doporučila k zápisu Mezinárodní rada pro památky a sídla ICOMOS, jež se zabývá ochranou kulturního dědictví po celém světě. V posudku ICOMOS vyzdvihl dvě kritéria – výjimečnou architekturu lázeňských měst a fenomén lázeňských pobytů včetně procedur a balneologických postupů.

„Projekt je vynikajícím příkladem mezinárodní spolupráce resortů a institucí a odborníků v sedmi zemích Evropy. Velmi si vážím podpory starostů a primátorů dotyčných měst, kteří tento projekt neúnavně podporovali i finančně zajišťovali po dlouhou dobu jeho náročné přípravy. Jsem hrdý, že se Česká republika stala koordinátorem celého projektu a dovedla jej úspěšně k zápisu jako lídr zúčastněných evropských zemí,“ prohlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

„Muselo se domluvit jedenáct starostů z jedenácti měst a dát vše dohromady. Celý proces trval dlouhou dobu, podílela se na něm strašná spousta lidí. Myslím si, že to je odměna pro všechny zúčastněné, že se nám nominace proměnila v kladnou odpověď,“ dodala Andrea Pfeffer Ferklová, primátorka města Karlovy Vary.

Karlovy Vary v létě

Které památky „předběhly“ Karlovy Vary?

Počet památek, které má Česká republika na Seznamu světového dědictví UNESCO, tak vzrostl na 15. Zatímco Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně (na snímku) jsou součástí společné položky Slavná lázeňská města Evropy, ostatní byly zapsány sólově. Které to jsou a ve kterém roce k zápisu došlo? Český Krumlov – historické centrum (1992), Telč – historické centrum (1992), Praha – historické centrum, zámek a park v Průhonicích (1992).

Dále Žďár nad Sázavou – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře (1994), Kutná Hora – historické centrum, chrám sv. Barbory, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci (1995). Následně přibyl Lednicko-valtický areál (1996), Kroměříž – zahrady a zámek (1998), Holašovice – vesnická rezervace (1998), Litomyšl – zámek a zámecký areál (1999), Olomouc – sloup Nejsvětější Trojice (2000), Brno – vila Tugendhat (2001), Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa (2003), Kladruby nad Labem – krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní (2019) a Krušnohoří – hornický region (2019).

Dvorana Glauberových pramenů ve městě Františkovy Lázně