Mnozí turisté se neumějí chovat, ať přijedou kamkoliv. Vyhazují odpadky do přírody, ničí památky nebo ohrožují zvířata. Samozřejmě se jedná nejen o cestovatele. Úřadům na Srí Lance došla trpělivost, a tak vydaly nový zákaz. Ten spočívá v tom, že opilci už nesmějí jezdit na slonech. V opačném případě jim hrozí až tři roky vězení!

V platnost ovšem vstoupila celá série opatření na ochranu domestikovaných slonů. Potěšila snad všechny ochránce zvířat. O co se přesněji jedná?

Slůňata musí zůstat s matkou

Když se řekne Srí Lanka, většina lidí si představí právě slony. Ti jsou v tomto ostrovním státě používáni na práci. Kromě toho je vlastní celá řada bohatých Srílančanů, včetně mnichů, kteří tímto způsobem deklarují svůj společenský status. Stížnosti na špatné zacházení se slony a na jejich týrání – nejen opilci – jsou časté.

Domestikovaní sloni na Srí Lance se nyní mohou koupat alespoň dvě a půl hodiny denně. Jejich majitelé musí navíc zajistit, aby sloni dvakrát do roka podstoupili zdravotní prohlídku. Podle nových pravidel nelze k práci nasazovat slůňata a oddělovat je od matek.

Nepoučitelní opilci přijdou o zvíře

Mláďata se nesmějí používat ani při tradičních průvodech. Sloni se od letoška mohou objevovat pouze ve filmech natáčených pro vládu a pod přísným veterinárním dohledem. Mahutové neboli strážci slonů, tedy jejich „řidiči“, nesmějí při práci se zvířaty pít alkohol ani brát drogy. V případě závažného porušení nových pravidel hrozí konfiskace zvířete a až tříletý trest odnětí svobody. Tyrani a opilci mají tedy utrum!

Na Srí Lance, velmi oblíbené destinaci českých turistů, žije zhruba 200 domestikovaných slonů a 7500 dalších v přírodě. Odchyt volně žijících slonů je zakázán, ale stíhání za tento přečin je vzácné. Ochránci práv zvířat odhadují, že místní lidé za posledních patnáct let z národních parků ukradli za účelem domestikace více než 40 slůňat.

slon na ostrově Srí Lanka