Přibližně 27 000 osob z celého světa, včetně odborníků a novinářů, hlasovalo v anketě Nejlepší město světa v roce 2021. Hlavními kritériemi nebyly podle renomovaného magazínu Time Out pouze jídlo a kultura, ale také komunitní projekty, městská zeleň, udržitelnost či atmosféra a mezilidské vztahy během koronakrize. Na prvním místě se umístilo San Francisco, druhý je Amsterdam, třetí Manchester. A světe div se – Praha skončila sedmá!

Například Dubaj plná nejrůznějších světových unikátů je až na 26. místě. Paříž je 28., Moskva 34. a Bangkok třicátý sedmý. Proč je Nejlepší město světa v roce 2021 právě San Francisco?

Také máte skvělé vztahy se sousedy?

San Francisco, ležící v Kalifornii, na západním pobřeží USA, nikdy nebylo „tuctovým“ městem. A když se v roce 2020 zhoršila situace ohledně koronaviru, vstoupila v San Franciscu v platnost velmi přísná opatření. To však neutlumilo ducha zdejší komunity. Podniky začaly být kreativní, aby se udržely nad hladinou, zatímco inovativní iniciativy, jako například SF New Deal, přiměly zaměstnance restaurací připravovat jídlo pro ty, kteří ho potřebovali. Navíc začala velmi nadstandardně fungovat sousedská výpomoc.

Zajímavé je i to, že San Francisco bylo prvním velkým americkým městem, které zavedlo povinné instalace solárních panelů na všechny nově postavené domy. Město zaujalo rovněž sociálním experimentem, kdy organizace Miracle Messages vybrala patnáct bezdomovců a těm dávala po dobu šesti měsíců pět set dolarů, aby je motivovala k návratu k normálnímu životu. V rámci boje proti plastovému odpadu San Francisco zakázalo prodávat balenou vodu v malých PET lahvích. Mnohé chodníky ve městě jsou rozšířené a upravené tak, aby se na ulici dalo sedět a stolovat, čemuž nahrává i celoročně příznivé počasí…

San Francisco, druhé nejhustěji obydlené město USA, je proslulé chladnými léty, mlhou, strmými kopci či rozmanitostí architektury. A také turistickými cíli, mezi něž patří most Golden Gate Bridge, lanová tramvaj, bývalé vězení na ostrově Alcatraz a čínská čtvrť. Město je označováno za jedno z nejkrásnějších na světě, nyní se pyšní i titulem Nejlepší město světa v roce 2021.

San Francisko je cool

Druhé Nejlepší město světa proslavily neřesti

Nizozemský Amsterdam, v minulosti proslavený zejména erotikou a marihuanou, skončil v anketě Nejlepší město světa v roce 2021 na druhém místě. Toto město není třeba příliš představovat, většina Čechů už v něm někdy byla, nebo alespoň o něm opakovaně četla. Doba se však mění a představitelé Amsterdamu se rozhodli, že zredukují kavárny, nevěstince a opilecké hýření v centru. Město si navíc upevňuje status moderní metropole, která bere ohled na životní prostředí. Současnou pýchou Amsterdamu je Vondelpark, obrovská oáza přímo v centru, která hostí vše od jam sessions přes divadlo až po sport. Ostatně – nejoblíbenějším dopravním prostředkem je kolo.

Amsterdam je druhé Nejlepší město světa v roce 2021

Na třetím místě v anketě Nejlepší město světa v roce 2021 figuruje Manchester v severozápadní Anglii. Toto město žije kulturou, pořádají se tady významné výstavy a festivaly. Ve sportovním světě je známé svými fotbalovými kluby Manchester United a Manchester City a kriketovým klubem Lancashire County Cricket Club. Během koronakrize malé firmy nabízely bezplatnou podporu duševního zdraví pracovníkům v první linii, zatímco hospoda Eagle & Child rozdala 4500 jídel sociálně slabším jedincům. Obyvatelé města si nemohou vynachválit noční život, kreativitu a mezilidské vztahy.

Manchester je třetí Nejlepší město světa v roce 2021

Praha porazila Tel Aviv i Barcelonu

A která města obsadila v anketě Nejlepší město světa v roce 2021 další příčky?

4/ Kodaň, Dánsko

5/ New York, USA

6/ Montreal, Kanada

7/ Praha, Česká republika

Staroměstské náměstí

8/ Tel Aviv, Izrael

9/ Porto, Portugalsko

10/ Tokio, Japonsko

11/ Los Angeles, USA

12/ Chicago, USA

13/ Londýn, Velká Británie

14/ Barcelona, Španělsko

15/ Melbourne, Austrálie

16/ Sydney, Austrálie

17/ Šanghaj, Čína

18/ Madrid, Španělsko

19/ Mexico City, Mexiko

20/ Hongkong, Čína

Mimochodem – magazín Time Out před časem vyhlásil výsledky ankety Nejlepší ulice na světě v roce 2021. Na jedenáctém místě skončila Křižíkova ulice v Praze!