K’gari – tak se nyní jmenuje Fraser, tedy největší písečný ostrov na světě. Proč ta prapodivná změna názvu? To je první otázka, kterou si položí většina nezasvěcených jedinců. Vysvětlení je nasnadě. Na ostrově žije kmen Butchulla, jedná se o aboridžinské etnikum. K’gari v překladu z jejich jazyka znamená „ráj“.

Ostrov, dlouhý 122 km a široký 15 km, se rozprostírá u východního pobřeží Austrálie, přibližně 200 kilometrů severně od Brisbane. Od pevniny ho dělí úzký průliv. Je součástí národního parku Great Sandy a od roku 1992 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Název Fraser souvisel s masakrem

Lidé místního kmene vedli kampaň za změnu názvu ostrova celé roky. Název Fraser se totiž odkazuje k Elize Fraserové, na kterou Butchullové nemají dobré vzpomínky. Manželka skotského kapitána Jamese Frasera spolu se svým chotěm plula po moři a jejich loď 22. května 1836 ztroskotala na útesech stovky kilometrů severně od K’gari. Spolu s posádkou se na záchranných člunech dostali až na ostrov, značně vyhladovělí a zmožení dlouhou cestou.

Elizu Fraserovou pak podle jejího svědectví zajali Butchullové a jejího muže nechali zemřít hlady. Tato tvrzení, která byla v rozporu se zkušenostmi zbytku výpravy a také se zcela lišila od zkušeností z předchozích setkání s domorodci, vedla k masakru kmene Butchulla.

ostrov Fraser byl přejmenován na K'gari

Není to první případ

Během ceremoniálu přejmenování ostrova Fraser se v září 2021 na jednom místě sešli starší zástupci kmene Butchulla spolu s představiteli australské vlády. Ministryně životního prostředí státu Queensland prohlásila, že nové jméno je prvním krokem k nápravě fatálních křivd, jež kdysi museli domorodci snášet.

Přejmenovávání se přitom netýká pouze světoznámého ostrova Fraser. Už dříve úřady přejmenovaly menší ostrovy v Queenslandu a řadu míst v národních parcích tohoto australského státu. Opět se pyšní původními aboridžinskými názvy.

Jezera jim můžeme tiše závidět

Největší písečný ostrov na světě je zajímavý i z dalších důvodů. Nalézá se na něm několik sladkovodních jezer s nejčistší vodou na světě. Nejznámější je jezero McKenzie, ležící ve výšce 100 metrů nad mořskou hladinou. Jeho rozloha činí přibližně 150 hektarů, hluboké je kolem pěti metrů. Písek u jezera McKenzie tvoří téměř čistý oxid křemičitý a je vhodný na čištění vlasů, pleti, nebo třeba klenotů.

jezero McKenzie

Jednou z atrakcí ostrova K’gari je silně zkorodovaný vrak lodi S.S. Maheno (na úvodním snímku). Původně se jednalo o luxusní parník, během první světové války sloužil jako nemocniční loď a v roce 1935 byl přetahován z Melbourne do Japonska k sešrotování. Cestou však vlečnou loď i S.S. Maheno zastihl cyklón a loď byla vyvržena na pláž na ostrově. Později vrak sloužil i jako cvičný cíl RAAF. Z bezpečnostních důvodů na něj veřejnost nesmí vstupovat.

Pobíhá tady pes dingo

Na ostrově žije populace divokého psa dinga, čítající zhruba 150 jedinců. Jde o jednu z posledních čistokrevných populací dinga na světě. Z tohoto důvodu je psům z pevniny zakázán vstup na ostrov.

pes dingo

Na ostrov se lze dostat trajektem ze zátoky Hervey Bay či z poloostrova Inskip Point, situovaného severně od Rainbow Beach. Vozy bez náhonu na všechna čtyři kola se na K’gari nedostanou, poněvadž na ostrově nenajdete zpevněné komunikace.

Jedinečný svým rozsahem je vývoj deštného pralesa na pobřežních dunách. Dalším unikátem ostrova K’gari (dříve Fraser) je největší neohraničený vodopád na písečném ostrově. A to není zdaleka všechno!

ostrov K'gari