Také vás zajímá, kde na světě se lidé cítí nejbezpečněji? Odhalila to důkladná analýza Safe Cities Index od Economist Intelligence Unit. Napadlo vás, že právě Kodaň se může pyšnit označením Nejbezpečnější město světa 2021? Hodnotily se různé druhy bezpečnosti — digitální, osobní, zdravotní, ale i bezpečnost spojená s infrastrukturou a životním prostředím. Hlavní město Dánska získalo skóre 82,4 bodu!

Druhé Nejbezpečnější město světa 2021 je Toronto, třetí Singapur. Praha v žebříčku vůbec nefiguruje, a to bylo zveřejněno prvních 60 míst. Předběhl nás dokonce i Istanbul (37.), Bangkok (43.) a Káhira (57.).

Obyvatelé důvěřují vládě

Kodaňský starosta Lars Weiss tvrdí, že město by mělo být bezpečné pro všechny, ať už jde o děti, seniory, muže, ženy, nebo zástupce sexuálních či jiných menšin. „Jedním z klíčových faktorů, který z Kodaně dělá tak bezpečné místo, je nízká míra kriminality. Ta je teď na nejnižší úrovni za více než dekádu,“ prohlásil s tím, že důležitá je rovněž prevence praktikovaná skrze nejrůznější iniciativy ve školách, spolcích či sociálních službách.

Dánská metropole se umístila na první příčce i z důvodu, že disponuje množstvím parků, zelenými i vodními plochami, a během pandemie koronaviru dala obyvatelům jasné instrukce, jak se chovat. Veřejnost navíc důvěřuje vedení města, stejně jako celé dánské vládě. Korupce je na nízké úrovni.

„Pro Kodaň je také charakteristická velká sociální koheze a relativně malé rozdíly v bohatství. Jde o město, kde se uklízečka i šéf společnosti potkávají v lokálním obchodě a jejich děti navštěvují stejnou školu,“ vysvětluje starosta. Zároveň přiznává, že mírná kriminalita ve městě stále existuje. Vylepšit by podle něj šla i infrastruktura pro cyklisty, aby jízda na kole byla ještě bezpečnější.

Kodaň je Nejbezpečnější město světa 2021

V Torontu je radost žít

Na druhém místě skončilo Toronto, nejlidnatější město Kanady a zároveň hlavní město provincie Ontario. Obdivuhodná je skutečnost, že se jedná o ekonomicky nejsilnější z kanadských měst, nachází se tu ústředí většiny kanadských společností. Torontská burza je sedmou nejvýznamnější na světě.

Díky nízké kriminalitě, čistému prostředí, vysoké životní úrovni a otevřenosti obyvatel města vůči jiným kulturám je Toronto hodnoceno jako jedno z měst, které disponují nejlepšími podmínkami pro život. Navzdory tomu, že se město vyznačuje rozsáhlou zástavbou výškových budov, je v něm překvapivě mnoho zeleně.

V západní části se nachází High Park o rozloze 160 hektarů, jeho součástí je malá zoologická zahrada. Na torontských ostrovech, ležících poblíž centra, spatříte turistické stezky, rybníky, menší letiště, zahrady, pláže, zábavní park Centreville a místa vhodná k piknikování.

Toronto je druhé Nejbezpečnější město světa 2021

Singapur fandí vzdělanosti

Třetí Nejbezpečnější město světa 2021 leží v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 63 ostrůvcích. Singapur je známý tím, že vykazuje vysokou úroveň vzdělávání, zdravotní péče, kvality života i osobní bezpečnosti. Od roku 2013 se soustavně řadí mezi nejdražší města pro život. Singapur se vyznačuje nízkou mírou nezaměstnanosti a výjimečnou kvalitou života.

Singapur v noci

Na čtvrtém místě je Sydney, na pátém Tokio. Šestý je Amsterdam, sedmý Wellington, osmý Hongkong, deváté Melbourne a desátý Stockholm. V kategorii Digitální bezpečnost zvítězilo Sydney, v kategorii Zdravotní bezpečnost stanulo na prvním místě Tokio (na snímku). Nejbezpečnější infrastrukturu má Hongkong a v rámci životního prostředí bodoval Wellington. První místo za osobní bezpečnost putuje opět do Kodaně.

rodina ve město Tokio