Přibližně hodinu jízdy z letiště Varna se nachází letovisko Kavarna. To je nádhernou ukázkou citlivého propojení starého města plného historických památek s moderní výstavbou. Dalším důvodem, proč sem většina turistů nadšeně míří, je atraktivní příroda v okolí.

Spokojeni jsou rovněž golfisté, v blízkosti se totiž rozprostírají tři 18jamková hřiště – Light House Golf Resort, BlackSeaRama Golf a Thracian Cliffs.

Původní město zničilo zemětřesení

Kavarna se pyšní dlouhou a pohnutou historií. Založena byla ve starověku, na místě původní thrácké vesnice. V 5. století před naším letopočtem ji obsadili Řekové, zaujala je strategická poloha v zátoce. Slibný rozvoj města ukončilo v prvním století před Kristem ničivé zemětřesení. Mnoho staveb nenávratně zmizelo v moři, v římském období však Kavarna opět vzkvétala. Celé 7. století bylo ve znamení nájezdů slovanských a prvotních bulharských kmenů, které zde vytvářely nová osídlení.

Ve středověku měla Kavarna pověst skvěle prosperujícího centra obchodu. Během 17. století ji nekompromisně zničili Turci. V roce 1877 se město výrazně zapsalo do bulharské historie, a to krvavým povstáním za svobodu. V současnosti okouzluje křivolakými uličkami i širokými bulváry s obchůdky, kavárnami a restauracemi.

Kavarna láká na památky i lázně

Kavarna je přitažlivá rovněž z historického hlediska, poněvadž se zde dochovalo mnoho významných památek. Například městské hradby, raně křesťanská bazilika, řada středověkých kostelů i veřejných budov. Po celém městě spatříte fontány i množství pozoruhodných uměleckých děl. Nechybějí ovšem ani lázně, moderní hotely či menší penziony.

Staré město není situováno přímo u Černého moře, ale zhruba dva kilometry od něj. Na pobřeží leží uměle vybudovaná písčitá pláž lemující malou zátoku. O kousek dál je malý jachetní přístav a rybářská základna. Nejvíce ubytovacích zařízení pro turisty naleznete právě v těchto končinách. Západní stranu zálivu lemují 110 metrů vysoké vápencové skály mysu Chirakman. Zdejší jeskyně byla obydlena již v neolitické éře, tedy v letech 7000 až 3000 př. n. l.

letovisko Kavarna

Nedaleká Kaliakra svádí k výletu

Poblíž města Kavarna narazíte na levandulová pole, která si prostě musíte vyfotit. Jak asi víte, levandulový olej se užívá se v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Levandule má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Nejrůznější výrobky s výtažkem z této rostliny jsou k dostání v místních obchodech.

levandulové pole v Bulharsku

Milovníci přírody si nenechají ujít výlet k 12 km vzdálenému mysu Kaliakra. Tato lokalita byla zařazena mezi stovku nejvýznamnějších turistických objektů Bulharska, v roce 1941 byla vyhlášena chráněným územím. Útesy dosahují výšky až sedmdesát metrů nad mořskou hladinou, jsou tvořeny převážně vápencem, obsah železa jim dodává načervenalou barvu.

Kaliakra

Uvidíte tady i zbytky hradu knížete Dobroticy, maják, muzeum, větrnou elektrárnu, pomník admirála Fjodora Fjodoroviče Ušakova či vyhlídkovou restauraci. Kaliakra je hnízdištěm tažných ptáků, ze skal lze pozorovat dokonce i delfíny.

zbytky hradu na mysu Kaliakra