Jak letos dopadl průzkum britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny 200 výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě? Označení Nejdražší město na světě v roce 2021 získal Tel Aviv, metropole Izraele. Jak je možné, že skončil na špici žebříčku právě on?

První místo Tel Aviv obsadil částečně kvůli posílení národní měny šekel vůči dolaru, stejně jako kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. V oblasti cen alkoholu byl na druhém místě, v oblasti osobní péče na pátém místě a v oblasti rekreace na místě šestém.

Izraelské město fandí menšinám

Tel Aviv je druhé největší izraelské město, jde o ekonomické a kulturní centrum země. Turisty sem přitahují zejména pláže, obchodní a zábavní centra, kavárny či památky včetně mnoha synagog a slavné mešity Hassan Bek. Část Tel Avivu zvaná Bílé Město, kde je největší soubor modernistických budov na světě, byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Tel Aviv

Co se týče náboženského vyznání – většinu obyvatelstva tvoří židé. Tel Aviv je kupodivu velmi vstřícný vůči lesbám, gayům, bisexuálům a transgender osobám, je zde dobře zavedená LGBT komunita. Město hostí tzv. pochody hrdosti homosexuálů (gay pride), které každoročně přilákají tisíce lidí. Například v roce 2008 se – na základě průzkumu společnosti Mercer – jednalo o 14. nejdražší město na světě.

město Tel Aviv je velice tolerantní k sexuálním menšinám

Paříž je druhé nejdražší město na světě

Na druhém místě v žebříčku Nejdražší město na světě v roce 2021 se umístila Paříž. Ta byla loni první – společně s Hongkongem a Curychem. Není žádným tajemstvím, že ve francouzském hlavním městě spousta lidí bydlí ve velmi malém bytě, jelikož nájemné je dost vysoké. Levné není ani jídlo ve většině restaurací, velké čepované pivo vyjde v průměru na cca 180 Kč

Paříž je druhé Nejdražší město na světě v roce 2021

Společně s Paříží skončil na druhém místě Singapur (na snímku) v jihovýchodní Asii. Řadí se mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, je finančním, obchodním a dopravním centrem světového významu.

mladý muž v Singapuru

Z evropských měst se do první desítky v žebříčku Nejdražší město na světě v roce 2021 dostal ještě Curych (4., na snímku), Ženeva (7.) a Kodaň (8.). Praha povyskočila o osm příček nahoru, tedy na 79. místo. Patří mezi deset měst, jež se ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru. Naopak největší propad – meziročně o 16 příček na 48. pozici – má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.

mladý muž v Curychu