Láká vás dovolená v Thajsku? Pokud se do této populární asijské destinace vydáte do konce března 2022, lehce ušetříte. Od dubna 2022 totiž Thajsko zavede nový poplatek pro turisty. Tzv. příjezdová daň (neboli příletová daň) obnáší 300 bahtů, což je necelých 200 Kč. Co thajskou vládu přimělo k tomuto kroku?

Příjezdová daň v Thajsku je součástí vládního plánu na udržitelný cestovní ruch. Vybrané prostředky poputují na zdravotní výlohy či údržbu a rozvoj turistických lokalit a atrakcí. „Část poplatku budeme využívat na to, abychom se mohli postarat o turisty. Už jsme zažili případy, kdy pojištění nekrylo vše, co turisté potřebovali. Takže jsme se o ně museli postarat my,“ uvedl Yuthasak Supasorn, šéf thajského turistického úřadu.

Karon Beach na ostrově Phuket

Příjezdová daň může mít více podob

Turistické daně nejsou žádnou novinkou a je nutné je uhradit v řadě světových destinací. Výše poplatku se většinou odvíjí od počtu strávených nocí a jde o relativně nízké částky. Pobytovou taxu zaplatíte například v Řecku, na španělských ostrovech Mallorca, Ibiza a Menorca, v Tunisku včetně ostrova Djerba, v Itálii (ve vybraných hotelech) a v některých částech Spojených arabských emirátů.

Podobu víza má příjezdová daň v Egyptě, Keni, Vietnamu, na Srí Lance, Kubě či Zanzibaru. Na tomto tanzanském ostrově současně platí i pobytová taxa, kterou cestovatelé hradí na hotelové recepci. Na Kapverdách je povinná nejen turistická taxa v hotelu, ale také paušální bezpečnostní taxa. Tu obvykle řeší cestovní kancelář.

Bhútán schválně odrazuje cestovatele

Hodně specifická je turistická daň v Bhútánu, kde – v hlavní sezóně (v měsících leden, únor, červen, červenec a prosinec) – každá dospělá osoba platí 250 amerických dolarů za den, což je cca 5345 Kč. Po zbytek roku se jedná o 200 USD denně. Země tímto způsobem bojuje proti davovému turismu, vysoká částka mnohé návštěvníky předem odradí.

Podmínky vstupu do jednotlivých zemí se občas mění, tudíž je dobré sledovat internetové stránky Ministerstva zahraničních věcí nebo cestovních agentur a kanceláří. Nejaktuálnější novinkou je právě příjezdová daň v Thajsku.