Nejhorší londýnská atrakce – tak média označovala umělé návrší Marble Arch Mound, stojící u Mramorového oblouku a zároveň v blízkosti Hyde Parku. Mělo za úkol nalákat turisty do této části oblasti West End. Ve skutečnosti se prapodivný architektonický počin dočkal výsměchu odborníků i laické veřejnosti. Ohlasy byly natolik negativní, že se zastupitelé rozhodli pahorek zlikvidovat!

Atrakce Marble Arch Mound neboli Marble Arch Hill, slavnostně otevřená 26. července 2021, byla 9. ledna 2022 uzavřena, aby ji dělníci v dalších týdnech a měsících postupně srovnali se zemí. Její éra trvala necelých šest měsíců, kdy ji navštívilo více než 250 000 lidí.

Výhled z vrcholu byl o ničem

Realizace návrší Marble Arch Mound přitom vyšla na šest milionů liber, tedy na téměř 175 milionů korun. Necelých 23 metrů vysoký umělý kopec stál v městském obvodu Westminster, jehož městská rada vznik pahorku oficiálně posvětila.

Stavbu provedli podle architektonického návrhu nizozemské společnosti MVRDV, záměrem bylo přilákat turisty a zejména zákazníky do blízkých obchodních center na Oxford Street. A co vlastně umělé návrší nabízelo návštěvníkům?

Ti po kovovém schodišti vykráčeli na vrchol, na němž se nacházela vyhlídková plošina. Cesta dolů vedla vnitřkem kopce (po schodech nebo výtahem), kde byla umělecká galerie s unikátní světelnou expozicí, obchod a kavárna. Jenomže – slibované výhledy byly podle návštěvníků, kteří vystoupali po 130 schodech, vyloženě podprůměrné. A návrší jako takové bylo údajně nedokončené a málo zelené…

světelná expozice v galerii

Marble Arch Mound měla zachránit petice

Když se v médiích objevily zprávy o tom, že atrakce, kterou turisté zesměšňovali na sociálních sítích, bude nadobro uzavřena, využili to lidé jako poslední možnost, jak si do návrší „kopnout“ a rozloučit se s ním. Mnozí napsali, že nic horšího v Londýně neviděli a nenavštívili.

Objevila se ovšem i petice za zachování Marble Arch Mound. Jeden ze signatářů na obhajobu uvedl, že vzhledem k vysokým nákladům na realizaci je poměrně brzy na to, aby atrakce byla zlikvidována. Podle jiných by bylo vhodnější umělý kopec vybudovat na lepším místě. Realita je taková, že stromy a další zeleň pracovníci odvezou a následně zasadí v jiných částech Westminsteru

atrakce Marble Arch Mound byla po půl roce zrušena