Se špínou a smogem, ale také s častými zemětřeseními a ničivými záplavami se dlouhodobě potýká indonéská metropole Jakarta. Nehledě na to, že ji sužuje i stoupající hladina oceánů a špatná infrastruktura. Vláda se proto rozhodla, že hlavní město přesune jinam. Nová metropole se bude jmenovat Nusantara a vyroste na ostrově Borneo.

Máte pocit, že už jste název Nusantara někde zahlédli nebo slyšeli? Je to dost možné, poněvadž se jedná o staré označení pro indonéské souostroví.

Jakarta je hlavním městem Indonésie, ale v příštích letech ji nahradí Nusantara

Přesun potrvá až deset let

Indonésie je nejlidnatější muslimská země na světě, žije v ní více než 273 milionů obyvatel. Z toho přibližně deset milionů přebývá v hlavním městě Jakarta (na snímcích), rozprostírajícím na přelidněném ostrově Jáva. Širší aglomerace Jakarty má až 30 milionů lidí. Debaty o zbudování nové metropole se v Indonésii vedly několik desetiletí, teprve v půli ledna 2022 místní parlament schválil zákon o přesunu hlavního města z Jakarty na ostrov Borneo.

národní památník Monas na náměstí Merdeka

Tento zákon poskytuje právní rámec pro realizaci ambiciózního plánu přesunu hlavního města, který prezident Joko Widodo představil v roce 2019. Norma stanovuje, jak bude výstavba nové metropole financována a spravována. Přesun administrativní metropole bude trvat až deset let, přičemž první vládní úřady by se do ní mohly přestěhovat podstatně dříve. Projekt má stát kolem 32 miliard dolarů, což je cca 686 miliard korun.

Nusantara vznikne ve Východním Kalimantanu

Indonésie sdílí ostrov Borneo s Malajsií a Brunejí. Budoucí metropole Nusantara má vzniknout v džungli provincie Východní Kalimantan (na snímku), přibližně na půli cesty mezi městy Balikpapan a Samarinda. Mimochodem – Indonésie není první zemí, jež přesouvá hlavní město. Podobné stěhování v minulosti uskutečnila sousední Malajsie, Brazílie či Kazachstán.

tady někde bude stát Nusantara