Stavba připomínající egyptskou pyramidu vyroste v arabské poušti, přibližně 160 kilometrů jižně od města Abu Dhabi. Ponese název Mastaba a bude to největší trvalé umělecké dílo na planetě. Spojené arabské emiráty, pyšnící se mnoha světovými rekordy, si v případě realizace tohoto unikátního projektu připíší další čárku na svůj sáhodlouhý seznam.

Proč ten název? Slovo mastaba označuje stavbu z cihel, používanou ve starověkém Egyptě jako hrobka vládnoucí vrstvy. K nejznámějším patří Šepseskafova mastaba v Sakkáře, postavená někdy kolem roku 2500 před naším letopočtem. Z mastab se později vyvinuly právě pyramidy. Za návrhem emirátské Mastaby stojí v roce 2020 zesnulý umělec Christo a jeho – rovněž už nežijící – manželka Jeanne-Claude.

Kdy se vizualizace promění ve skutečnost?

Nejde přitom o výtvor šitý horkou jehlou. Manželé tento typ stavby poprvé navrhli už v roce 1958, postupem času následovaly další nápady v tomto duchu. Většina výkresů bohužel skončila v propadlišti dějin. První menší struktura tvaru mastaby ozdobila v roce 1961 přístav v Kolíně nad Rýnem, další se podařilo vytvořit v roce 1968 pro Institut současného umění ve Filadelfii.

V roce 1977 se Christo a Jeanne-Claude rozhodli pro Blízký východ a svůj návrh následně doladili, co se rozměrů týče. Během návštěvy Spojených arabských emirátů v roce 1979 objevili vhodné místo a zároveň specifikovali, jakou bude mít jejich obří počin barvu. Pak bylo mnoho let doslova ticho po pěšině. Teprve letos opět svítá naděje, že se idea v budoucnu konečně promění ve skutečnost.

poušť kolem oázy Liwa

Za tři roky bude hotovo

Jejich společné dílo, které má být dominantou pouštní oblasti okolo oázy Liwa, aktuálně čeká na udělení povolení od vlády, což může ještě „chvíli“ trvat. Jakmile dostane zelenou, vznikne za relativně krátkou dobu, cca za tři roky. První návštěvníci by se gigantickou stavbou mohli pokochat už v roce 2027.

Investorem bude nejen nadace zesnulých umělců, ale především místní nadace Abu Dhabi Music & Arts Foundation ve spolupráci s Abu Dhabi Festivalem. Na Christovo přání se o dokončení projektu postará jeho synovec Vladimir Yavachev, který s umělci spolupracoval více než tři desetiletí.

Podobná Mastaba už plavala v Londýně

Jak tedy bude Mastaba vypadat? Díky tvaru lichoběžníku mnohým lidem evokuje velkou kostičku stavebnice. Bude 150 metrů vysoká, 300 metrů široká a 225 metrů dlouhá. Má být složená ze 410 tisíc barevných ocelových barelů.

Možná jste zaznamenali, že jeden velmi podobný, avšak dočasný projekt uměleckého páru byl před pár lety zrealizován ve Velké Británii. Londýnská Mastaba sestávala ze 7 506 barevných plastových barelů, byla vysoká 20 metrů a vážila 600 tun. Tato plovoucí instalace byla od června do září 2018 vystavena na jezeře Serpentine v Hyde Parku v Londýně.

londýnská Mastaba

Zabalili do látky Vítězný oblouk

Umělecký tandem Christo a Jeanne-Claude proslul zejména tzv. land artem, uměleckým směrem, při němž balili či zahalovali nejrůznější objekty. Známá je například instalace na italském jezeře Iseo, v roce 2021 se do látky zahalil rovněž pařížský Vítězný oblouk. Tuto proměnu slavné památky, řízenou Vladimirem Yavachevem, už bohužel ani jeden z manželů neviděl…

zabalený Vítězný oblouk

Jeanne-Claude zemřela v roce 2009, Christo o 11 let později. Jejich spojení bylo doslova osudové – oba se narodili ve stejný den (13. června 1935)! Jen s tím rozdílem, že ona v Maroku a on v Bulharsku. Obdivuhodné je, že manželé odmítali granty, stipendia, dary i veřejné peníze, svoje projekty financovali prodejem vlastních uměleckých děl.

Navzdory skutečnosti, že manželé mají na svém kontě spoustu počinů, Mastaba v arabské poušti bude prvním permanentním a zároveň posledním společným projektem, který bude realizován.