Spojené arabské emiráty lákají turisty na nejrůznější unikáty. Každým rokem jich vznikne hned několik. Máte rádi adrenalin? V emirátu Ras Al Khaimah, konkrétně na nejvyšší hoře Jebel Jais (Džabal Bil Ajs), byla v únoru 2022 otevřena nejdelší bobová dráha Blízkého východu. Jmenuje se Jais Sledder, je dlouhá 1885 metrů a lidé na ní sviští rychlostí až 40 kilometrů v hodině.

Kromě notné dávky adrenalinu si odvážlivci vychutnají parádní výhledy na pohoří Al Hajar. Času má na to každý poměrně dost, jízda totiž trvá přibližně osm minut.

Brzdit může každý

Bobová dráha Jais Sledder je přístupná dětem od tří let, malé návštěvníky však musejí doprovázet rodiče. Vozíky jsou navrženy tak, aby se do každého pohodlně vešly dvě osoby – jedna sedí vpředu, druhá vzadu. Všichni mají přístup k brzdovému systému. Osoba vysoká méně než 135 cm musí jet ve vozíku s dospělou osobou vyšší než 135 cm. Jestliže máte vlasy dlouhé až pod ramena, je nezbytné je sepnout. Těhotným ženám se doporučuje jízdu neabsolvovat.

A na co se můžete těšit? Téměř dvoukilometrová trať skýtá ostré zatáčky a spirály. Lákavé je i to, že během jízdy se rychlost zdánlivě násobí. To proto, že člověk sedí blízko u země. Ale pozor – držet v ruce mobil nebo fotoaparát je během jízdy zakázáno.

nejdelší bobová dráha Blízkého východu se jmenuje Jais Sledder

Jais Sledder sousedí se zipline

Jedna jízda vyjde dospělého jedince na 40 dirhamů, což je cca 240 korun. Jednodenní poukaz na tři jízdy stojí pouze 90 dirhamů. Dospělý s dítětem zaplatí 60 dirhamů za jednu jízdu, 125 dirhamů na 3 jízdy. Lístky není nutné kupovat předem, přestože to provozovatel bobové dráhy Jais Sledder vřele doporučuje.

Obzvlášť během víkendu a svátků se očekává nával a na zájemce by se tak nemuselo dostat. Mimochodem – otevřeno je od úterý do neděle od 9:00 do 17:30 s tím, že pokladna zavírá už v 16:30 ve všední dny a v 15:30 o víkendu. Během ramadánu je otevírací doba omezená.

Pohoří Al Hajar v emirátu Ras Al Khaimah přitahuje milovníky adrenalinu nejen bobovou dráhou Jais Sledder. Od začátku roku 2018 na hoře Jebel Jais funguje nejdelší lanový skluz (zipline) na světěJais Flight. Lákavá je taktéž možnost přenocování v táboře Bear Grylls Explorers Camp nebo návštěva 1484 By Puro, což je nejvýše položená restaurace ve Spojených arabských emirátech.