Země pro bohaté cestovatele, kteří milují horské túry – asi takto by se dal stručně charakterizovat Bhútán, vnitrozemský stát v jižní Asii. Pokud v něm hodláte strávit dovolenou, připravte si pořádný balík peněz! Denní turistická daň, tzv. Minimum Daily Package, totiž činí cca 4 870 až 6 085 Kč. Když se k tomu připočte letenka, ubytování, průvodce, stravování, doprava, očkování a další položky, vyjde celková částka, z níž se vám nejspíš zatočí hlava.

Už 23. září 2022 se Bhútán – po více než dvou letech – opětovně otevře zahraničním návštěvníkům. Současně rapidně vzroste denní turistická daň (Minimum Daily Package), a to ze 65 USD na 200 USD. A pozor – v měsících leden, únor, červen, červenec a prosinec představuje Minimum Daily Package dokonce 250 USD (cca 6 085 Kč)!

údolí nedaleko bývalého hlavního města Punákha

Bez peněz do Bhútánu nelez!

„Pandemie covidu-19 nám umožnila restart. Promysleli jsme, jak může být turistický sektor strukturován a provozován, zatímco budeme držet nízkou úroveň uhlíkové stopy,“ uvedl ministr zahraničí a šéf bhútánské turistické rady Tandi Dorji na obhajobu vysoké turistické daně. Podle úřadů země přehodnotila standardy pro provozovatele služeb, hotely, průvodce a další.

Oproti dřívějšku vyjde desetidenní pobyt o cca 33 000 až 45 000 Kč dráž, pokud se tedy bavíme pouze o Minimum Daily Package. Není vyloučeno, že vzrostou i ceny potravin, hotelů, místní dopravy a letenek. A samozřejmě nelze opomenout ani cestovní pojištění. „Návštěvníci, kteří u nás mohou utrácet, jsou vítaní. Těšíme se,“ prohlásil Sangay Phuntsho, majitel turistické společnosti Always Bhutan, sídlící v hlavním městě Thimbú (neboli Thimphu). Z jeho slov jasně vyplývá, že Bhútán respektuje výhradně turisty s naditou peněženkou.

bhútánský tanec v Mongaru můžete obdivovat po zaplacení vysoké daně Minimum Daily Package

Hrozí zemětřesení a sesuvy půdy

Co vás čeká, když si zaplatíte zájezd včetně víza a Minimum Daily Package a následně navštívíte Bhútán? Majestátní hory, panenská příroda, atraktivní buddhistické a hinduistické památky a v neposlední řadě i velice dobrá bezpečnostní situace. V „zemi hřmícího draka“ se téměř nesetkáte s pouličními protesty, demonstracemi či násilnostmi. Kriminalita je minimální a omezuje se zejména na drobné krádeže.

A na co si dát pozor? Není toho zrovna málo. Několik částí Bhútánu se nachází na vysoce aktivních tektonických zónách. Nedostatek vozidel a zdravotnických zařízení mohou zvýšit dopad případného zemětřesení v těchto oblastech. Mimochodem – zdravotnická zařízení jsou situována do větších měst, přičemž na venkově je dostupnost lékařské péče velmi omezena. Za ošetření se platí na místě v hotovosti, a proto je nutné si uschovat potvrzení od lékaře pro případné proplacení od pojišťovny v České republice. Za nejlepší nemocnici je považován National Referral Hospital v Thimphu.

Další hrozbou jsou sesuvy půdy, které způsobují monzunové deště a které mohou odříznout některé silnice i na několik dní. Dále je dobré vědět, že silniční nehody jsou v Bhútánu jednou z hlavních příčin zranění či dokonce smrti. Absolutně se nedoporučuje cestování v noci.

bhútánská vlajka

Cizinci mohou jenom někam

Do mnoha oblastí Bhútánu není cizincům povolen vstup. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Mimo tyto trasy existuje množství zajímavých chrámů a klášterů, které stále plní svou původní funkci, takže přístup je cizincům umožněn pouze na zvláštní povolení.

Kouříte cigarety? V Bhútánu platí zákaz kouření v restauracích, dopravních prostředcích a na jiných veřejných místech. Při porušení tohoto zákazu hrozí pokuta ve výši 500 bhútánských ngultrumů (cca 200 Kč).

klášter Taktsang neboli Tygří hnízdo je pravděpodobně nejznámějším poutním místem v Bhútánu

Minimum Daily Package musíte zaplatit předem

Pro vstup do Bhútánu, který sousedí s Indií a Tibetem, je nutné vízum. To je vydáváno při příjezdu, ale žádost musí být podána ještě před cestou do země. Žádosti o turistická víza podává cestovní kancelář. Minimum Daily Package se hradí minimálně 4 týdny před cestou do Bhútánu a bez této úhrady není vydáno bhútánské vízum.

Turistům směřujícím do Bhútánu se doporučuje vakcinace proti břišnímu tyfu, žloutence typu A i B a tetanu, případně proti japonské encefalitidě či malárii. Jedinci, kteří přijdou do styku se zvířaty, by neměli opomenout očkování proti vzteklině.

Ještě před několika lety platilo, že boháči létají na Maledivy. Tato pohádková destinace se však postupně stala cenově dostupnou pro mnoho turistů. Aktuálně lze říct, že boháči míří do Bhútánu! Ovšem pouze ti, kteří netouží po ubytování v luxusu a po relaxaci na písčitých plážích…