Pokud budete trávit dovolenou na největším španělském ostrově Mallorca, navštivte historické městečko Alcúdia ležící na severu. Můžete v něm obdivovat starobylé památky, nakupovat kvalitní suvenýry či posedět v kavárně nebo restauraci. Od hlavního města Palma de Mallorca je Alcúdia vzdálena 59 km, od letoviska Can Picafort pouhých 12 km. Vypravit se sem můžete po vlastní ose nebo v rámci organizovaného výletu pořádaného cestovní kanceláří.

Zdejší pýchou jsou středověké hradby

Městečko Alcúdia (nebo také Alcudia) zaujme většinu turistů především zachovalými hradbami, pocházejícími ze 14. století. Do historického centra lze vstoupit několika branami, ta na úvodním snímku se jmenuje Porta del Moll. Obklopuje ji náměstí Karla V. s bronzovou sochou orla, který byl symbolem římských legií.

náměstí Karla V. s bronzovou sochou orla

Na náměstí se dá posedět v pohodových podnicích. Jedním z nich je tapas bistro a bar Sartén. Hned vedle je restaurace Me Gusta.

tapas bistro a bar Sartén

Mezi nejvýraznější památky ve městě Alcúdia patří katolický kostel svatého Jakuba z roku 1697. Část novogotické budovy přestavěli necelých dvě stě let poté.

katolický kostel svatého Jakuba

Před kostelem začínají hradby. Tato brána slouží jako další vstup do města. V okolí spatříte vzrostlé palmy. Milovníci architektury nadšeně obdivují několik set let staré domy.

hradby ve městě Alcúdia

Alcúdia svádí k nákupům

Ulice v centru vypadají takto. Ukrývají spoustu obchodů se suvenýry, potravinami, oblečením či šperky. K mání je rovněž výtečná zmrzlina.

ulice Carrer del Moll ve městě Alcúdia

Zejména dámy jistě rády zavítají do Cortines de la Llar, stylového obchodu s domácím textilem. Najdete ho v ulici Carrer del Moll.

obchod Cortines de la Llar ve městě Alcúdia na ostrově Mallorca

Máte rádi uzeniny? V tom případě ani sekundu neváhejte a kupte si baleárskou specialitu sobrassada neboli sobrasada. Tato tradiční klobása obsahuje mleté vepřové maso, sůl, černý pepř, papriku a další koření.

sobrasada neboli sobrassada

Fuet si nejspíš zamilujete

Další vyhlášená pochoutka se jmenuje fuet extra, je to sušená klobása v bílé plísni. Fuet znamená v katalánštině bič. Vepřová klobása je totiž dlouhá, tenká, pružná a lehká. Můžete si však vybrat z vícero variant, které se liší kořením, v němž je klobása obalena. Masový základ je pokaždé stejný.

fuet extra

Jestliže s oblibou vaříte, určitě oceníte kvalitní extra panenský olivový olej, vyrobený na Mallorce. Ve městě Alcúdia ho seženete na mnoha místech.

olivový olej

Foto – Richard Sacher