Nádherná příroda je hlavním důvodem, proč většina turistů z celého světa míří na portugalský ostrov Madeira. Ten leží v Atlantském oceánu, cca 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Jestliže sem přiletíte na dovolenou, ani minutu neváhejte a navštivte vyhlídku Cabo Girão. Jednak uvidíte nádherné scenérie a jednak se zbavíte strachu z výšek, pokud jím trpíte!

Hlavní část vyhlídky, nacházející se na vrcholu stejnojmenného útesu  (cca 589 metrů), je totiž prosklená. Když se na ni postavíte, objeví se pod vašima nohama úzká pláž a malé plochy obdělávané půdy přímo na břehu Atlantského oceánu. Bát se nemusíte – podlaha je zhotovená z velmi silného skla. Nepropadne se pod vámi, ani kdybyste po ní skákali ve vícero lidech.

Miradouro do Cabo Girão neboli Cabo Girão Skywalk

Cestovky sem pořádají výlety

Na mapách vyhlídku, jejíž součástí je i kavárna a obchod se suvenýry, najdete pod názvem Miradouro do Cabo Girão nebo Cabo Girão Skywalk. Dostat se sem můžete pěšky (12 km z hlavního města Funchal), autobusem, taxíkem, pronajatým autem, na horském kole nebo v rámci organizovaného výletu, který vám zajistí delegát cestovní kanceláře.

Cabo Girão je nejvyšší útes na ostrově Madeira a údajně druhý nejvyšší v Evropě. Paradoxem je, že směrem od silnice vypadá Miradouro do Cabo Girão celkem nenápadně a skoro nikoho neděsí. Navíc strom, který roste uprostřed, do jisté míry uklidňuje jedince, kteří mají z výšek děs a hrůzu. Jenomže stačí přijít blíž a všechno je jinak…

pohled z útesu

Cabo Girão okouzlí i fotografy

Přední část vyhlídky Cabo Girão Skywalk, jež má tvar půlkruhu, je prosklená. Když na ni vstoupíte, naskytne se vám pohled, který vidíte na úvodním snímku a který zdaleka ne každý návštěvník snese. Ti, co mají slabší žaludek, se raději spokojí s levým a pravým okrajem plošiny, kde chodník tvoří kovová mřížka.

Cabo Girão

Máte-li pro strach uděláno a lehce se nahnete přes dostatečně vysoké zábradlí v přední části, pořídíte úžasné fotografie. Před sebou uvidíte zdánlivě nekonečný Atlanský oceán, pod sebou pláž a políčka. Z levého okraje dohlédnete na sousední vyhlídku Rancho a na malebnou vesnici Câmara de Lobos. Při dobré viditelnosti zahlédnete v dáli Funchal. Z pravého okraje se budete kochat pohledem na spoustu zeleně pokrývající útesy nad oceánem…

pohled na vyhlídku Rancho

Foto – Richard Sacher