Již v sobotu 17. září 2022 začne v německém Mnichově další ročník věhlasného pivního festivalu – Oktoberfest 2022! Stany otevřou v devět hodin ráno, avšak pivo se začne čepovat až s úderem poledne. Slavnost, určená všem milovníkům zlatavého moku i jejich potomkům, potrvá do pondělí 3. října 2022. Místo konání se nemění – bude jím opět Theresienwiese (Terezínská louka), která se nachází necelých 15 minut chůze od hlavního nádraží Hauptbahnhof a podle níž se tradiční akci často přezdívá Wiesn.

Láká vás návštěva festivalu Oktoberfest 2022? Proč ne! Nastupte do auta, vlaku, autobusu či letadla a vyrazte do Mnichova. Případně můžete pivní radovánky spojit s last minute zájezdem do Německa.

pivní maskot

Milovníky adrenalinu nadchnou atrakce

Dorazíte-li na Oktoberfest 2022 ve všední den, stany budou otevřeny od 10:00 do 23:30, přičemž poslední pivo zakoupíte ve 22:30. V sobotu, v neděli a ve svátek se do stanů dostanete už v 9:00 (s výjimkou prvního dne v tuto hodinu začnou točit pivo), poslední pivo vám prodají ve 23:30.

Chybět nebudou ani atrakce – ruské kolo, tobogán, horská dráha, palác duchů či obří, naklánějící se řetízkáč. První den budou otevřeny od 12:00 do 24:00, od neděle do čtvrtka v době od 9:00 do 23:30, v pátek, sobotu a 2. října až do půlnoci.

kolotoč

Rodinám budou patřit úterky

Téměř každoroční součástí areálu je 3,5hektarové „území“ Oide Wiesn, na němž se nalézají tři velké stany a muzeum Oktoberfestu, hudební stany, loutkové divadlo, stánky s nejen tradičními pokrmy, staré kolotoče i moderní atrakce. Těšit se můžete na vystoupení různých umělců včetně tanečníků a hudebníků. Otevřeno bude denně od 10 do 23 hodin (poslední nápoje ve 21:30). V den zahájení odstartuje výdej piva a provoz pouťových jízd až ve 12:00.

Každé úterý (od 10 do 19 hodin) bude vyhlášen tzv. Family day. Tehdy budou v řadě velkých stanů i malých stánků a na atrakcích platit slevy pro rodiny s dětmi. Stačí sledovat nápisy Familientag nebo Kindertag.

Oktoberfest 2022 se blíží

Čepovat se začne až po střelbě

Oktoberfest 2022 začne v sobotu 17. září v 10:45 oficiálním defilé patronů jednotlivých pivních stanů a jejich rodinných příslušníků. Pivní vozy a kočáry vyjedou z Josephspitalstrasse směr Sonnenstrasse, z ní odbočí do Schwanthalerstrasse. Poté zamíří na Bavariaring. Následně se vydají do Wirtsbudenstrasse a k jednotlivým pivním stanům.

Přesně ve 12 hodin starosta zahájí Oktoberfest 2022 ve festivalové hale Schottenhamel tradičním zvoláním „O’zapft is“, přičemž slavnostně poklepe na první sud. Pak se před sochou Bavarie ozve dvanáct výstřelů, které dají signál ostatním festivalovým stanům, že letošní ročník je oficiálně otevřen a že pivo může začít téct proudem!

velký stan

Uvidíte také bavorské myslivce

Pokud máte rádi průvody, již v neděli 18. září můžete obdivovat další z nich. Tentokrát se bude jednat o přehlídku tradičních bavorských krojů, nebudou chybět ani myslivci. Začne v 10:00 na Maximilianstraße. Lovecké spolky, skupiny historických kostýmů, kapely i vlajkonoši projdou centrem Mnichova až na Theresienwiese.

přehlídka

Těšit se můžete i na velký koncert bavorských kapel (neděle 25. září od 11:00) a na slavnostní zakončení festivalu, které se bude konat 3. října ve 12:00. Na schodech pod sochou Bavarie se sejde přibližně 60 střelců a střelkyň v tradičních šatech. Každý výstřel z pušky vydá hlasitou ránu a také bílý kouř. To proto, že místo kulek bude použit střelný prach. Podívanou hudebně doprovodí dechový orchestr.

střelba před sochou Bavaria

Litr piva vyjde zhruba na 13 eur

A jak to bude s cenami piva? Bývá zvykem, že jsou pokaždé vyšší než v předešlém roce. Oktoberfest 2022 nabídne litr piva v rozmezí od 12,60 do 13,80 EUR, v průměru bude pivo o 15,77 procenta dražší než v roce 2019. Poté svět zachvátila pandemie covidu-19…

Dobrou zprávou je, že za vstup na Oktoberfest 2022 platit nemusíte. Zpoplatněn je pouze vstup do Oide Wiesn, a to 4 eury. Děti do 14 let mohou dovnitř zadarmo. Pouťové atrakce v Oide Wiesn vyjdou pouze na 1 euro (za každou jízdu).

Žádný ze 17 velkých a 21 malých stanů si vstupné neúčtuje, není potřebná ani rezervace. Ovšem zejména v sobotu a v neděli odpoledne hrozí, že se do některých stanů nevejdete a že to budete muset zkusit později.

jedna z atrakcí na festivalu Oktoberfest 2022

Koho nepustí na Oktoberfest 2022?

Co byste měli vědět, abyste neměli problém u vchodu? Batohy a velké tašky jsou obecně zakázány. Dovnitř se dostanete pouze s takovými, které mají maximální kapacitu 3 litry a maximální rozměry 20 cm x 15 cm x 10 cm. Nesmíte s sebou mít ani aerosolové spreje s nebezpečným obsahem, látky, které způsobují podráždění sliznic či skvrny, a předměty, které lze použít jako zbraně. Zakázány jsou rovněž skleněné láhve.

Vlastní jídlo si neberte, na stáncích a ve stanech budou k dostání všechny možné pokrmy včetně vegetariánských jídel a sladkostí. O sobotách a 3. října (svátek) nejsou povoleny kočárky, v ostatních dnech musejí opustit areál do 18 hodin. Zvířata na Oktoberfest 2022 nesmějí vůbec (kromě služebních psů).

atrakce