Známé francouzské letovisko Le Touquet-Paris-Plage, rozprostírající se cca 74 km jižně od Calais, má vlastní letiště Le Touquet – Côte d’Opale Airport. Představitelé městečka se ho v září 2022 rozhodli přejmenovat. Ponese jméno po zesnulé britské královně Alžbětě II.! Co místní obyvatele přimělo k tomu kroku?

Člověk neznalý situace si logicky položí otázku: Proč se bude letiště ve Francii jmenovat podle britské královny? Ovšem ti, kteří znají historii letoviska Le Touquet-Paris-Plage, se ničemu nediví.

francouzské letovisko Le Touquet-Paris-Plage

Opakovaně sem zamířil i král Eduard VIII.

Přímořské městečko Le Touquet-Paris-Plage je velmi populární mezi Brity, panovnice Alžběta II. sem v minulosti rovněž zavítala. Obyvatelé Spojeného království letovisko navštěvovali už od dvacátých let minulého století. V této souvislosti se pro něj ujala přezdívka „nejvíce britské letovisko ve Francii“. Ve třicátých letech zde otevřeli také letiště, kterým do země několikrát vstoupil i někdejší král Eduard VIII.

písečné duny

V padesátých letech se letiště Le Touquet – Côte d’Opale Airport stalo třetím nejfrekventovanějším v zemi, hned po letištích Paříž-Orly a Nice. V provozu byla i pravidelná linka do Londýna. Jednalo se o významnou bránu britských turistů do Francie. Právě z toho důvodu letiště nyní ponese jméno po zesnulé panovnici Alžbětě II.

nádherný kámen v národní přírodní rezervaci Baie de Canche

V Le Touquet-Paris-Plage Alžběta II. plachtila

„Abychom uctili královnu a vzpomenuli na její návštěvu se strýcem Eduardem VIII., během níž jezdila na koni a plachtila, chceme po ní pojmenovat letiště. Po 70 let sloužila své zemi s odhodláním, respektem a vytrvalostí, stejně jako udržovala dobré vztahy mezi našimi zeměmi,“ uvedli zástupci městečka, které leží při ústí řeky Canche do kanálu Manche v departementu Pas-de-Calais v Hauts-de-France. Pokud do těchto končin v budoucnu vyrazíte, můžete kromě pláže obdivovat taktéž maják Phare Le Touquet, muzeum, přírodní rezervaci Baie de Canche či piniový háj založený roku 1855.

příroda u letoviska Le Touquet-Paris-Plage