Celoroční sezónu nabízí kapverdský ostrov Sal, ležící v Atlantském oceánu, přibližně 570 km západně od Senegalu. Dovolená v této destinaci je cenově výhodná, odlétá se z Prahy – za necelých sedm hodin jste v cíli. Chcete tam kromě koupání, opalování, vodních sportů a posezení v baru zažít i něco vzrušujícího? Největší adrenalinová atrakce na Kapverdách nese název Zipline Cabo Verde a najdete ji na jihovýchodě ostrova Sal, kde se rozprostírá 103 metrů vysoká, ale zato poměrně rozlehlá hora Serra Negra.

Jedná se o lanový skluz, konkrétně o více než minutovou jízdu na laně nataženém poměrně vysoko nad zemí. Zdoláte 1040 metrů, maximální rychlost je cca 110 km za hodinu. Jestliže seberete odvahu, budete mít parádní zážitek na celý život. Třeba vás navnadí tato fotoreportáž!

Rozesměje vás Ravidson Surfista

Ostrov Sal vypadá v podstatě jako placka. Výjimkou je několik nízkých hor nebo kopců, které z dálky připomínají nepříliš povedené bábovičky na dětském pískovišti. Neroste na nich totiž téměř žádná vegetace. Hora Serra Negra tím pádem působí jako místní Himaláj.

kapverdský ostrov Sal

Atrakce Zipline Cabo Verde vám ve skutečnosti zabere dvě až tři hodiny. Stačí se domluvit s delegátem cestovní kanceláře a on vám tento nevšední výlet zprostředkuje. Trip začne tím, že pro vás k hotelu přijede terénní auto se řidičem a asistentem ve žlutém tričku.

Budete-li mít štěstí, vaším společníkem bude místní hvězda Ravidson Surfista da Cruz (zkráceně Ravidson Surfista). Tento sportovec a showman v jedné osobě připomíná herce a komika Eddieho Murphyho. Aby ne! Hromadu legrace si s ním užijete už během jízdy autem…

Ravidson Surfista da Cruz

Zipline Cabo Verde zaštítil ministr financí

Terénní vůz vás přiveze až do sídla sportovního klubu, který Zipline Cabo Verde provozuje. Přivítá vás menší dřevěná stavba, která dokonale ladí s okolím, tedy s pískem. U vchodu se dozvíte, že se slavnostního zahájení provozu Zipline Cabo Verde zúčastnil (a celou událost zaštítil) místopředseda vlády a mistr financí Kapverdské republiky, Dr. Olavo Correia. Vedle dveří je okénko, kde si lze zakoupit nápoje.

Zipline Cabo Verde

Když jsme přijeli, před dřevěnou budovou relaxovala psí rodinka. Nejaktivnější bylo tohle štěně, které pobíhalo po areálu a které si během chvíle zamilovala většina členů naší výpravy.

štěně v areálu kanceláře Zipline Cabo Verde

Uvnitř jsme absolvovali krátké školení v angličtině, během kterého jsme se dozvěděli, jak přesně bude lanový kluz probíhat.

vybavení pro zipline

Čeká vás krátká pěší túra

Následně jsme se společně s instruktory vydali na krátkou pěší túru na vrchol 103 metrů vysoké hory Serra Negra. Výšlap zvládne každý, koho neomezuje lenost nebo tělesné postižení. I s přestávkami zabere přibližně 20 minut.

instruktor sportovního klubu, který provozuje Zipline Cabo Verde

Nejnáročnější úsek vypadá takto. Opravdu není nutné být vrcholový sportovec. Stačí si uvědomit, že se nalézáte jen několik desítek metrů nad mořem.

výstup na horu Serra Negra

Z tohoto místa si prohlédnete nemalou část ostrova Sal. Kdo má strach z výšek, tady si na něj nejspíš ani nevzpomene.

výhled z hory Serra Negra

Na této vyhlídce lze posedět a kochat se pohledem na Atlantský oceán a pobřeží. Kdo rád fotí, bude ve svém živlu.

vyhlídka

Vtipálek Ravidson Surfista nám zapózoval na jedné z vyhlídek. Tohle vážně není vysokohorská turistika…

Ravidson Surfista da Cruz na hoře Serra Negra

Nahoře dostanete drink

A takhle to vypadá nahoře! Velká lavička evokující kapverdskou vlajku slouží jako dekorace. Lavice a stoly najdete o několik metrů dál.

obří lavička

Na vrcholu hory Serra Negra, kde dostanete zdarma osvěžující nápoj, spatříte tyto směrovky.

směrovky na vrcholu hory Serra Negra

Poslední foto před odjezdem. Pak už na nás Ravidson navlékl lezecký úvazek, půjčil nám speciální batoh na osobní věci a zaháknul nás na lano.

moderátor Richard Sacher se chystá na lanový skluz

Žabky nechejte v hotelu

A přesně tohle je hlavní důvod, proč jsme se rozhodli absolvovat atrakci Zipline Cabo Verde! Mimochodem – nezapomeňte si v hotelu pevnou obuv, nebo alespoň plátěné tenisky, v žabkách to opravdu nejde…

lanový skluz na ostrově Sal

Po příjezdu vám asistenti pomohou sundat postroj. Pak už jenom počkáte, až přijede zbytek vaší skupiny, a můžete nastoupit do auta a vyrazit zpátky do hotelu. Předtím si ještě nezapomeňte na památku vyfotit příjezdovou stanici, ať je vaše fotoreportáž z kapverdské hory Serra Negra kompletní.

příjezdová stanice

Foto – Richard Sacher