Od poloviny května 2023 bude v amsterdamské čtvrti červených luceren, tedy v Red Light District Amsterdam, platit zákaz kouření marihuany. Opatření je součástí kampaně starostky Femke Halsemaové. Politička se snaží zlepšit prostředí pro místní obyvatele v části města, kterou hojně vyhledávají turisté pro její nevěstince a obchody s konopím. A vše nasvědčuje tomu, že další restrikce budou následovat!

Amsterdamská radnice totiž dala najevo, že brzy nejspíš zajde ještě dál! Hodlá zakázat kouření marihuany nejen na ulicích, ale také na terasách tzv. coffeeshopů, kde se droga prodává.

noční Amsterdam

Chování turistů přesahuje všechny meze

Centrum nejznámějšího nizozemského města, včetně turistické čtvrti Red Light District Amsterdam, začíná pozvolna ztrácet svoji autentičnost. Nejlépe to mohou posoudit jedinci, kteří Amsterdam navštívili před 10 až 20 lety a kteří se tam v blízké budoucnosti plánují vrátit. Na druhou stranu – kdyby se mnozí turisté uměli chovat alespoň trochu slušně, nemuselo by být zavedeno tolik omezení a zákazů.

Prodej a konzumace konopí jsou v Nizozemsku dlouhodobě tolerované. Vedení města však aktuálně poukazuje na „obrovské nepříjemnosti“ spojené s konzumací omamných látek a masami turistů přijíždějících za zábavou. Policie kvůli údajnému nárůstu kriminality a chování mladých návštěvníků označila čtvrť proslulou nevěstinci za „kilometr čtvereční mizérie“.

„Obyvatelé starého města velmi trpí v důsledku masového turismu a přehnané konzumace alkoholu a drog v ulicích. Turisté také přitahují pouliční dealery, kteří zase působí kriminalitu a nejistotu,“ uvedlo městské zastupitelstvo ve svém únorovém prohlášení.

Red Light District Amsterdam

Bude Red Light District Amsterdam pro slušňáky?

Radnice se v posledních letech snaží systematicky postupovat proti turismu založenému na nočním životě a konzumaci omamných látek. Společně s nově ohlášeným zákazem plánuje také zpřísnit pravidla pro prodej alkoholu ve čtvrti Red Light District Amsterdam a omezit víkendovou otevírací dobu podniků včetně nevěstinců.

V prosinci 2022 město ohlásilo informační kampaň s cílem odradit návštěvníky, kteří do Amsterdamu přijíždějí pouze za alkoholem, drogami a sexem. Návrh zakázat prodej marihuany turistům ovšem v září 2022 městským zastupitelstvem neprošel.

Amsterdam v noci