Egypt má většina z nás spojený s pyramidami, sfingou, řekou Nil a s koupáním v Rudém moři. To vás čeká, když vyrazíte do Hurghady, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikhu. Ne každý si ale uvědomuje, že severní část Egypta omývá Středozemní moře. A pozor – například v Marsa Matrouh je natolik nádherné a průzračné, že se této oblasti přezdívá „egyptský Karibik“. Skvělou zprávou je, že se vaše letní dovolená může odehrávat právě tady! Tato destinace se totiž nedávno otevřela Čechům.

Zatímco let do Hurghady trvá čtyři a půl hodiny, Marsa Matrouh (neboli Marsa Matruh) je dostupná za tři hodiny. Kdo zbožňuje koupání v Řecku nebo na ostrově Kypr, ten si zamiluje také zdejší pláže. Mimo jiné i proto, že tato lokalita taktéž spadá pod Středomoří. Jen se zkrátka budete nalézat na africkém kontinentu.

Tradice prozatím vítězí

Marsa Matrouh není dosud poznamenaná turistickým ruchem, tudíž poznáte pravou tvář severní Afriky. Místní obyvatelé si na cizince teprve pozvolna zvykají, jejich každodenní život je značně ovlivněný dávnými tradicemi. Je pouze otázkou času, kdy se situace začne výrazně měnit a zvítězí komerce. Proto neváhejte a využijte období ideální k objevování stále ještě značně autentického severního Egypta!

I z toho důvodu, že oblast Marsa Matrouh není přelidněná a že podél pobřeží nejezdí skoro žádné skútry a motorové loďky, je Středozemní moře v těchto místech tak úchvatné. Mnohé pláže jsou navíc pokryté téměř bělostným pískem, tudíž se doslova nabízí srovnání s Karibikem, nebo dokonce s Maledivami.

Potápěči a milovníci šnorchlování pravděpodobně zůstanou věrní Hurghadě, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikhu. Rudé moře je totiž nesmírně bohaté na podmořský život, takový v severním Egyptě nenajdete. Na druhou stranu – Středozemní moře je mnohem bezpečnější pro náruživé plavce, v Marsa Matrouh je navíc nadstandardně krásné. Díky své náramné čistotě rovněž svádí ke šnorchlování a potápění, jen tady toho prostě neuvidíte tolik.

Středozemní moře omývá i severní Egypt včetně oblasti Marsa Matrouh

Kam vyrazit na výlet?

Co se týče evropských dovolenkových rájů – pár set kilometrů odsud se nachází řecký ostrov Kréta a o něco dál ostrov Kypr. I proto jsou tyto tři destinace, respektive některé jejich pláže, častokrát srovnávány. Marsa Matrouh má výhodu, že leží blíže k rovníku, tudíž v těchto končinách panuje ještě lepší počasí a také mořská voda je o pár stupňů teplejší. Můžete se ubytovat v komfortních a prostorných hotelech s perfektním servisem. Chcete-li parádní letní dovolenou bez nutnosti se o cokoliv starat, volte severní Egypt!

Pobyt v Marsa Matrouh můžete spojit s atraktivním výletem. Přímo se nabízí druhé největší egyptské město Alexandrie, jehož centrum leží necelých 290 km směrem na východ.

město Alexandrie

Obrovským lákadlem je výlet do saharské oázy Síwa, jejíž dominantou je Hora mrtvých s množstvím starobylých hrobek a pevnost Šálí. Spatříte i trosky chrámu boha Amona. Často zde pobýval Alexandr Veliký, podle jedné teorie se v Síwě nechal pohřbít.

oáza Síwa

Atraktivní jsou zdejší solná jezírka, mnohonásobně slanější než Mrtvé moře. Uchvátí vás svojí azurovou barvou, fotografové budou ve svém živlu.

solná jezírka v oáze Síwa

Marsa Matrouh nebo El Alamein?

Nudit se ovšem nebudete ani v Marsa Matrouh. Hlavní tepnou této destinace je město s přístavem a mezinárodním letištěm. Během druhé světové války se tu nalézala britská vojenská základna, v jejíž blízkosti se odehrálo několik bitev, když se sbor Afrikakorps pokoušel dobýt přístav. V okolí města, zejména podél zátoky Almaza Bay, stojí několik luxusních hotelů se skvělým servisem a okouzlujícími plážemi.

Marsa Matruh neboli Marsa Matrouh

Letní dovolenou mohou Češi strávit i v El Alameinu. Toto město s pestrou historií se rozkládá při pobřeží mezi městy Marsa Matrouh a Alexandrie. Během druhé světové války se zde odehrály dvě významné bitvy, které dodnes připomínají velké hřbitovy. Navštívit můžete muzeum podtrhující důležitost zdejších bitev. V současnosti je El Alamein především turistickým letoviskem, lákajícím na nádherné počasí a dechberoucí pláže v celkové délce 11 km. Nejvíce obchodů, restaurací a hotelů je v okolí přístavu.