Cestovatelský portál TripAdvisor zveřejnil – v rámci udílení cen Travelers‘ Choice 2023 – „plážový“ žebříček. Ten byl sestaven na základě hodnocení a recenzí nashromážděných během uplynulých 12 měsíců. Není velkým překvapením, že Nejlepší pláž světa za rok 2023 nese název Baia do Sancho (nebo také Sancho Beach či Praia do Sancho). Nachází se na západě brazilského ostrova Fernando de Noronha v Atlantském oceánu.

Nádherná pláž Baia do Sancho v žebříčku figuruje pravidelně, v roce 2022 skončila na sedmém místě. O rok dříve obsadila třetí příčku. A pozor – v letech 2019 a 2020 zvítězila, zatímco v roce 2018 byla druhá. Proč na ni cestovatelé nedají dopustit?

Baia do Sancho láká delfíny

Tyrkysově modrá voda přecházející do zelených tónů v kombinaci s bělostným pískem a okolí obklopené divokou faunou a flórou – to je zátoka a pláž Baia do Sancho na ostrůvku Fernando de Noronha. Jedinečný dojem umocňují majestátní skaliska. Jedinečné je i to, že při východu slunce připlouvají k Baia do Sancho delfíni. Aby toho nebylo málo, ostrov Fernando de Noronha poblíž Brazílie, pod kterou oficiálně spadá, je domovem mnoha endemitů. V roce 2001 byla jeho část prohlášena za národní park pod záštitou organizace UNESCO. Navíc zde panuje božský klid!

zátoka a pláž Baia do Sancho na ostrůvku Fernando de Noronha

Na druhém místě zabodovala Eagle Beach

Proslulá je i tato krasavice! V roce 2018 byla čtvrtá, o rok později třetí, v letech 2020 a 2021 sedmá a loni skončila na pátém místě. V žebříčku Nejlepší pláž světa za rok 2023 se vyšplhala až na stříbrnou pozici! Co o ní víme? Menší ostrov Aruba s rovinatým terénem leží 24 km od Venezuely, administrativně spadá pod Nizozemské království. Podle názoru psychologů zdejší prostředí působí léčivě na psychické poruchy. Plusem jsou nádherná golfová hřiště či obří vodní park Morgans Island, největší v Latinské Americe. Nalézá se zde i Eagle Beach. Cestovatelé oceňují především její odlehlost a klidnou atmosféru.

Eagle Beach je druhá Nejlepší pláž světa za rok 2023

Třetí nejlepší pláž světa za rok 2023 je v Austrálii

Loni jedenáctá, letos třetí nejlepší! Cable Beach u města Broome v Západní Austrálii měří 22 km. Zdobí ji bílý písek a omývá Indický oceán. Název dostala podle telegrafického kabelu, který v roce 1889 propojil Broome s Jávou. Na jižním konci pláže se nachází tzv. Gantheaume Point, který je skvělým místem pro pozorování delfínů a taktéž velryb v období jejich migrace. Při odlivu jsou ve skalách viditelné stopy dinosaurů, jejich stáří se odhaduje na 130 milionů let.

Třetí Nejlepší pláž světa za rok 2023 nese název Cable Beach

Jak dopadla Evropa?

Již na čtvrtém místě v žebříčku Nejlepší pláž světa za rok 2023 figuruje evropská pláž! Konkrétně Reynisfjara Beach (na snímku) rozprostírající se na jihu Islandu. Turisty uchvacuje černým pískem a čedičovými útvary, z moře navíc trčí rozeklané skály. Z prvního místa na páté se propadla Grace Bay Beach na severovýchodním pobřeží ostrova Providenciales, šestá je opět Evropa – Praia da Falesia na jihu Portugalska.

Reynisfjara Beach

Na sedmém místě skončila Radhanagar Beach na ostrově Havelock v souostroví Andamany a Nikobary. Osmá je pláž Spiaggia dei Conigli na sicilském ostrově Lampedusa. Z devátého místa se raduje Kuba, jejíž chloubou je Varadero Beach. První desítku uzavírá havajská Ka’anapali Beach. A pozor – řecký ostrov Kréta cestovatelé milují, obzvlášt region Chania na západě. Pláž Falasarna (nebo také Falassarna, na snímku) je 21. a pláž a laguna Balos se letos objevila na 25. místě!

pláž Falasarna neboli Falassarna na ostrově Kréta