Cestovatelský portál TripAdvisor – v rámci ocenění Travelers‘ Choice 2023 – vyhlásil Nejlepší destinace světa 2023. Na základě hodnocení a recenzí nashromážděných během uplynulých 12 měsíců sestavil celkem šest „destinačních“ žebříčků. Tyto podkategorie se jmenují Nejvíce trendy destinace, Nejoblíbenější destinace, Nejlepší gastro destinace, Nejlepší lyžařské destinace, Nejlepší přírodní destinace a Nejlepší kulturní destinace. Pojďme se podívat, jak to celé dopadlo!

Láká-li vás některá z níže uvedených destinací, stačí kliknout na hypertextový odkaz a ukáže se vám aktuální seznam zájezdů od většiny českých cestovních kanceláří. Některé nabídky jsou natolik výhodné, že jim jen stěží odoláte.

Nejvíce trendy destinace 2023: Kuba

Které destinace jsou módní, tedy nejvíce na vzestupu? To prozradil žebříček nazvaný Nejvíce trendy destinace 2023. Na prvním místě se umístila Kuba, ostrovní stát v severním Karibiku. Hlavní město Havana cestovatele okouzluje španělskou koloniální architekturou, díky níž figuruje na seznamu světových památek UNESCO. Po architektonické stránce je úchvatné rovněž městečko Trinidad. Nedaleko od něj se rozprostírá Valle de los Ingenios (Údolí cukrovarů), nádherná oblast, která bývala centrem kubánského cukrovarnictví. Obrovským lákadlem Kuby jsou skvostné pláže s bílým pískem. Například Varadero Beach skončila na devátém místě v žebříčku Nejlepší pláž světa za rok 2023!

barevné domy ve městě Havana

Které lokality obsadily další příčky?

2/ město Hoi An (Vietnam)

3/ africký ostrov Mauricius

4/ město Siem Reap (Kambodža)

5/ město Chiang Mai (Thajsko)

Nejoblíbenější destinace 2023: Dubaj

Které oblasti jsou vyloženě populární a lidé je nejvíce milují? V podkategorii Nejoblíbenější destinace 2023 zvítězila Dubaj, nejlidnatější město Spojených arabských emirátů (SAE). Mísí se zde moderní kultura s historií, dobrodružství s nakupováním a zábavou na světové úrovni. Zhlédněte představení v dubajské opeře, podívejte se na centrum města z nejvyšší budovy světa (Burj Khalifa), prozkoumejte trhy se zlatem, textilem a kořením podél zálivu Dubai Creek. Jestliže hledáte vzrušení, můžete se vznášet nad pouštními dunami v horkovzdušném balónu, vychutnejte si vysokorychlostní jízdu v IMG Worlds of Adventure nebo seskok padákem nad Palm Jumeirah. A samozřejmě nelze opomenout písčité – nejen hotelové – pláže.

Dubaj je Nejoblíbenější destinace 2023

Na dalších místech figurují tyto destinace:

2/ Bali (Indonésie)

3/ Londýn (Spojené království)

4/ Řím (Itálie)

5/ Paříž (Francie)

Nejlepší gastro destinace 2023: Řím

Kde cestovatelům nejvíce chutná? V Itálii! Není divu, že Řím stanul na prvním místě v žebříčku Nejlepší gastro destinace 2023. Toto město je jedinečnou koláží náměstí, trhů pod širým nebem a úžasných historických památek. Než strávíte odpoledne nakupováním v Campo de’Fiori nebo Via Veneto, vhoďte minci do Fontány di Trevi, prohlédněte si Koloseum a Pantheon a objednejte si dokonalé espresso nebo gelato. Pochutnejte si na nejskvělejších jídlech svého života – od čerstvých těstovin přes šťavnaté smažené artyčoky až po jemný guláš z hovězího oháňky.

Řím je Nejlepší gastro destinace 2023

Na která další místa nedají dopustit labužníci?

2/ ostrov Kréta (Řecko)

3/ Hanoj (Vietnam)

4/ Florencie (Itálie)

5/ Paříž (Francie)

Nejlepší lyžařské destinace 2023: Whistler

Máte rádi zasněžené kopce a zimní sporty, zejména lyžování? V tom případě vás dost možná inspiruje žebříček s názvem Nejlepší lyžařské destinace 2023. Pouhých 120 km od Vancouveru leží horské město Whistler, které je součástí kanadské provincie Britská Kolumbie. Uchvacuje nejen architekturou, ale také okolními kopci. Jedná se o celoroční destinaci – v zimě lze provozovat lyžování, snowboarding a severské sporty, zatímco v teplejších měsících tady frčí jízda na horském kole a pěší turistika. Konají se tu nejrůznější festivaly, k dispozici jsou lázně a v neposlední řadě restaurace a bary.

Whistler je Nejlepší lyžařská destinace 2023

Které další oblasti vychvalují lyžaři?

2/ Jackson (Wyoming, USA)

3/ Zermatt (Švýcarsko)

4/ Chamonix (Francie)

5/ Livigno (Itálie)

Nejlepší přírodní destinace 2023: Mauricius

Ostrov Mauricius, nacházející se v Indickém oceánu východně od Madagaskaru, zvítězil v podkategorii Nejlepší přírodní destinace 2023. Tento tropický ráj si zamilovali příznivci vodních sportů, potápěči i jedinci, kteří nadšeně obdivují exotické přírodní lokality (např. hora Le Morne Brabant, kráter sopky Trou aux Cerfs či sedmibarevná půda u vesnice Chamarel). Moderní hlavní město Port Louis pro změnu ukrývá přístav s revitalizovaným nábřežím a trhem, pozoruhodný je i nedaleký park Balfour (na snímku). Většina návštěvníků však tíhne k rekreačním oblastem, jako je Mont Choisy, klidné Trou-aux-Biches či rušnější Flic en Flac, oblíbené mezi potápěči. Rivière Noire je ideální pro ty, kteří vyhledávají prvotřídní hlubinný rybolov.

Mauricius je Nejlepší přírodní destinace 2023

Které další destinace cestovatele lákají díky přírodě?

2/ Kathmandu (Nepál)

3/ národní park Serengeti (Tanzanie)

4/ Hurghada (Egypt)

5/ Lombok (Západní Nusa Tenggara, Indonésie)

Nejlepší kulturní destinace 2023: Fes

Sem se řadí místa, kde se snoubí historie, umění, hudba a gastronomie. Navíc spatříte ikonické památky a čekají vás nezaměnitelné zážitky. Nejlepší kulturní destinace 2023 se nalézá v Maroku! Město Fes (neboli Fez) je místem, kde narazíte na nefalšovaný středověk i moderní současnost. Kromě toho zde stojí nejstarší univerzita na světě (Al-Karaouine), neminete prastarou koželužnu (na snímku) či čtyři impozantní brány s charakteristickými marockými dlaždicemi. Kdo Fes navštíví, rád se do něj po letech vrátí, je to skutečný unikát. Vypravit se sem můžete například v rámci poznávacího zájezdu Velký okruh Marokem.

Fes je Nejlepší kulturní destinace 2023

Které další destinace okouzlují svojí kulturou?

2/ Jeruzalém (Izrael)

3/ Athény (Řecko)

4/ Dublin (Irsko)

5/ Jaipur (Indie)