Někdo má pro strach uděláno, jiný se neustále něčeho bojí. Zkušení cestovatelé neváhají riskovat, někteří z nás jezdí či létají výhradně do zemí, kde je minimální riziko nebezpečí. Nejen strašpytlové ocení aktuální žebříček s názvem Nejbezpečnější turistická destinace 2023. Ten byl sestaven na základě nejnovější analýzy britského portálu Which?, který se zabývá právy spotřebitelů, ale také nejrůznějšími cestovními doporučeními. Zvítězilo Švýcarsko, druhý je Island, třetí Norsko.

Analýza, na jejímž základě žebříček Nejbezpečnější turistická destinace 2023 vznikl, vychází z dat poradenské firmy STC. Rozhodujícími faktory byly například riziko živelních pohrom, množství fatálních nehod na silnicích, míra vražd, terorismus, zdravotnická infrastruktura či bezpečnost pro ženy. První dvacítce zemí vévodí Evropa!

Švýcarsko vyniká v mnoha ohledech

Kdekdo se bojí násilníků a zlodějů, ale nebezpečná jízda je během dovolené podstatně větším rizikem než třeba teroristé. Jedním z důvodů, proč na prvním místě v žebříčku Nejbezpečnější turistická destinace 2023 stanulo právě Švýcarsko, je skutečnost, že na silnicích v této zemi ročně umírá naprosté minimum osob. Dalšími přednostmi Švýcarska jsou politická stabilita, kvalitní zdravotní péče a velmi nízká míra násilí.

Švýcarsko je bezpečná destinace

Island nepřitahuje pochybná individua

Nejřidčeji zalidněný evropský stát skončil na druhém místě i díky tomu, že v něm nežije „hlava na hlavě“. Navíc se jedná o ostrov, kam se jen tak někdo nedostane a který není zrovna magnetem pro pochybné existence. Užívání drog je zakázané, padají za to vysoké tresty. Ke krádežím dochází výjimečně, a to pouze v některých lokalitách.

Obyvatelé jsou značně pohostinní a přívětiví. Náboženská ani etnická omezení vám v těchto končinách nehrozí. K alkoholu tu mají vesměs pozitivní vztah, zakoupit ho však smějí výhradně osoby starší 20 let. Mimochodem – v žebříčku Nejšťastnější země světa 2023 Island zabodoval na třetím místě.

Island je druhá Nejbezpečnější turistická destinace 2023

Norsko varuje před ghetty

Severské země se řadí k nejbezpečnějším na světě. Není divu, že Norsko obsadilo třetí pozici v žebříčku Nejbezpečnější turistická destinace 2023. S rostoucí globalizací to tam sice už nevypadá jako dříve, ale pořád je dosti bezpečno. Kriminalita se liší v závislosti na velikosti města, mezi nejrizikovější patří Oslo a Bergen. Právě v nich vznikly přistěhovalecké čtvrti, kde není vhodné pohybovat se po setmění. Přírodních katastrof se v Norsku obávat nemusíte.

Z pohledu společenského chování a náboženství nebudete omezováni. Co se týče alkoholu, prodej a konzumace jsou akceptovány od 18 let. Jestliže si chcete dát drink s obsahem více než 22 % alkoholu, musí vám být minimálně 20 let. V supermarketech najdete pouze nápoje s nízkým obsahem alkoholu. Pokud zatoužíte po něčem lepším, musíte vyrazit do speciálních obchodů.

Norsko je třetí Nejbezpečnější turistická destinace 2023

Nejbezpečnější turistická destinace 2023 – další pořadí

4/ Portugalsko

5/ Slovinsko

6/ Finsko

7/ Nový Zéland

8/ Dánsko

9/ Singapur

10/ Rakousko

11/ Německo

12/ Švédsko

13/ Austrálie

Austrálie skončila na třináctém místě

14/ Kanada

15/ Španělsko

16/ Belgie

17/ Česká republika

18/ Nizozemsko

19/ Itálie

20/ Francie

Na kterou zemi zbylo poslední místo?

Thajsko, Srí Lanka, Indie či Tunisko mají vysokou míru úmrtí na silnicích při nehodách. Egypt je nejméně bezpečnou destinací pro ženy. S posledním místem v žebříčku Nejbezpečnější turistická destinace 2023 se musí popasovat Jamajka (na snímku), jež má 60krát vyšší míru vražd než Švýcarsko. Špatně si vedly rovněž Brazílie, Jihoafrická republika či Mexiko, které také poznamenala relativně vysoká míra vražd. Na Filipínách je pro změnu zvýšené riziko živelních pohrom.

Jamajka obsadila poslední místo v žebříčku Nejbezpečnější turistická destinace 2023