Notoričtí selfíčkáři, respektive jedinci, kteří si několikrát denně dělají fotky na různých místech, lezou na nervy skoro všem. Když si někdo neustále pořizuje fotky doma, naštěstí tím nikoho neobtěžuje. Horší je to s lidmi, kteří kvůli jednomu přihlouplému snímku dlouhé minuty překážejí na přeplněné ulici, nebo dokonce zastaví provoz na silnici. Proti takovým neomaleným závislákům se rozhodla bojovat radnice proslulé italské obce Portofino, rozprostírající se v Janovském zálivu, 35 kilometrů od města Janov.

Turistům, kteří si fotí selfie až příliš dlouho, hrozí v obci Portofino pokuta ve výši 275 eur (zhruba 6400 Kč)! Místní policie se na problematické selfíčkáře zaměřuje každý den od rána až do 18 hodin. Současná omezení potrvají do 16. října 2023, kdy v Itálii končí hlavní sezona.

barevné domky v obci Portofino

Policisté číhají na dvou místech

Restrikce se vztahuje na dvě populární místa, kde podle starosty návštěvníci často dlouze setrvávají, způsobují chaos na chodníku i dopravní zácpy. Obě fotogenická místa v obci Portofino nyní nesou označení „zóny, kde se nesmí vyčkávat“. Nařízení má mimo jiné zamezit tvoření front, které mohou ucpávat chodníky a bránit průjezdu vozidel.

„Smyslem je nevyhrazovat si místo jen pro sebe, ale umožnit všem, aby si mohli vychutnat krásné výhledy,“ vysvětlil starosta Matteo Viacava. Doplnil, že se chce vyhnout nebezpečným situacím spojeným s tvořícími se davy. Opatření začalo platit letos o Velikonocích.

Janovský záliv

Nad obcí Portofino se tyčí Brown

Obec Portofino leží na italské Riviéře v regionu Ligurie. Žije v ní zhruba 500 stálých obyvatel. V průběhu hlavní sezony sem míří tisícovky lidí, aby si užily výhledy na barevné domečky na pobřeží. Jen na Instagramu najdete 1,2 milionu fotografií označených hashtagem Portofino.

Pokud si sem uděláte výlet během dovolené v Itálii, nezapomeňte si prohlédnout hrad Castello Brown, který se tyčí nad městem. V druhé polovině 16. století ho postavili Janované, měl za úkol bránit záliv. Západně od hradu spatříte kostel San Giorgio založený roku 1154, později barokně upravený. Tři kilometry severozápadně od obce Portofino se nalézá nádherné opatství San Fruttuoso.

Portofino