Láká vás letní dovolená v Bulharsku, konkrétně v okolí letiště Burgas, a toužíte bydlet v poklidném letovisku? Jednou z variant je Svatý Vlas (Sveti Vlas), který navazuje na rušné Slunečné pobřeží. Kromě hotelů a dalších ubytovacích zařízení tady najdete obchody, restaurace, cukrárnu, bary, lékárnu, pekařství či přístaviště s půjčovnou lodí, mořskou taxislužbou a replikou bukanýrské lodě. Možná vás potěší i skutečnost, že sluneční paprsky dopadají na zdejší pláže každý večer déle než na pláže na Slunečném pobřeží.

Jízda autem či autobusem z letiště je sice delší (32 km) než třeba do Pomorie (10 km), Ravdy (22 km) nebo Nesebaru (25 km), ale naštěstí se jedná pouze o několikaminutový rozdíl. Nabídku zájezdů od českých cestovních kanceláří naleznete ZDE.

přístaviště v letovisku Svatý Vlas

Vyzkoušíte vodní sporty?

Zdejší pláže jsou písčité a vstup do Černého moře pozvolný. Kdo chce, pronajme si za několik leva (neboli bulharských lvů) lehátko a slunečník. Ostatní si rozprostřou osušku na neorganizované části pláže. Příznivcům vodních sportů se možná zavděčí škola windsurfingu nebo půjčovna vodních skútrů.

písčitá pláž

Letovisko Svatý Vlas tvoří především moderní zástavba obklopená přírodou. Kdo miluje pěší túry, může nazout tenisky, hodit batůžek na záda a vyrazit směrem na sever nebo na severovýchod.

bulharské letovisko Svatý Vlas

Svatý Vlas svádí k výletům

Jen pár kilometrů odsud se rozprostírá národní park Ortoro. Nejdříve musíte dojít (nebo dojet místní autobusovou linkou) do sousedního letoviska Elenite. Pak si stoupnete zády k moři a půjdete pořád za nosem. Láká vás ryze přírodní pláž bez servisu? Stoupněte si v Elenite naopak čelem k moři a vydejte se po pobřeží směrem doleva. Narazíte na spoustu plácků, kde se lze nerušeně koupat a opalovat. Po dvou kilometrech se před vámi objeví kamenitá pláž Emona.

Sveti Vlas a okolní příroda

Pro ty, kteří si nechtějí pronajímat auto ani se nehodlají přepravovat autobusem, je ideálním řešením vzít si taxíka. Místní vozy jsou žluté barvy, každý by měl mít taxametr. Milujete noční život? Vyrazte na Slunečné pobřeží. Chcete strávit večer v romantickém městečku plném památek, obchůdků se suvenýry všeho druhu a restaurací s výhledem na moře? Vydejte se do historického centra města Nesebar, které figuruje na seznamu památek UNESCO.

bulharské taxi