Bránou k okolním fjordům je město Bergen, které má nyní nové lákadlo. V polovině dubna 2023 v druhé největší norské metropoli otevřeli Fyllingsdalstunnelen, což je nejdelší účelově cyklistický tunel na světě. Měří tři kilometry a je určený rovněž chodcům a běžcům. V jeho centru se nachází kruhový objezd s uměleckou instalací vycházející ze slunečních hodin. V provozu bude tunel po celý rok, tudíž je úplně jedno, zda se sem vypravíte v lednu nebo během letních prázdnin.

Bergen je obvykle jednou ze zastávek většiny poznávacích zájezdů do Norska. Vydat se sem můžete také sólově, ale je to podstatně komplikovanější.

Radují se také studenti

Město se rozprostírá na mořském pobřeží a navíc mezi sedmi horami, jež jsou rovněž součástí městského znaku. Nejstarší čtvrť se jmenuje Bryggen a zdobí východní břeh přístavu Vågen. Celkem 58 dřevěných domů na bryggenském nábřeží bylo v roce 1979 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Univerzita v Bergenu čítá šest fakult, studuje tam mnoho cizinců. Tunel Fyllingsdalstunnelen, který je vskutku nevšedním unikátem, se tak stane atraktivní volnočasovou aktivitou pro místní včetně studentů a zároveň další zajímavou atrakcí pro turisty.

O něco delší tunel pro cyklisty se nalézá v americkém státě Washington. V něm však původně jezdily vlaky. Oproti tomu Fyllingsdalstunnelen v Bergenu od začátku stavěli se záměrem, že ho využijí sportovci – ať už na kole, pěšky či při běhání. Je to tím pádem nejdelší tunel na světě, vybudovaný ryze pro tyto účely. V rámci Evropy je nejdelší bez ohledu na okolnosti vzniku. Zprovoznili ho 15. dubna 2023 po čtyřleté výstavbě, která vyšla na 300 milionů norských korun (cca 610 milionů Kč).

nejdelší účelově cyklistický tunel na světě otevřeli v dubnu 2023 v Norsku

Fyllingsdalstunnelen slouží i k úniku

„My Norové jsme obvykle skromní lidé. Ale v tomto případě se nebojíme prohlásit, že tunel je uměleckým dílem,“ uvedla Camilla Einarsen Heggernesová, mluvčí železniční společnosti Bybanen Utbygging, která pod městem vybudovala rovněž tunel pro tramvaje. Městu slouží nový cyklistický a pěší tunel, proražený úpatím hory Løvstakken a vedoucí z Fyllingsdalenu do Kristianborgu (končí u autobusové zastávky), zároveň jako úniková cesta.

Prosvištět tunelem Fyllingsdalstunnelen na kole zabere přibližně 10 minut, pěšky ho projdete asi tak za 40. Přestože je chodba po celé své délce lineární, uprostřed je malý kruhový objezd, respektive umělecká instalace znázorňující sluneční hodiny. Denní dobu ukazuje za pomocí systému světel. Stezka se dělí na část pro běžce a pěší (2,5 m široký pruh) a na část pro cyklisty (3,5 m), aby nedocházelo ke kolizím. „Natáhli jsme v tunelu povrch z modré gumy, podobný, jaký se používá při atletice. Díky tomu je chůze příjemnější, než by byla na asfaltu,“ dodala Heggernesová.

Fyllingsdalstunnelen ve městě Bergen

Foto – Iver Daaland Åse / Bybanen Utbygging