Láká vás dovolená na Rhodosu? Krásné počasí na tomto řeckém ostrově panuje od května do října. Jestliže se sem vydáte v hlavní sezóně, můžete si udělat výlet do Údolí motýlů (Petaloudes či Valley of Butterflies nebo Butterfly Valley) u vesnice Epano Kalamonas. Nadšeni budou zejména ti, které baví toulky přírodou. Jak napovídá název, v těchto končinách spatříte tisíce krasavců s oranžovými křídly. Ta však ukážou jen někteří z nich.

Údolí motýlů se nalézá v severní části ostrova Rhodos, cca 20 km od letoviska Ialyssos – Ixia, stejně daleko je to z letoviska Kolymbia. Populární Faliraki je vzdáleno 25 km. Pokud přijedete autem, k dispozici je několik parkovišť. Zajíždí sem i autobusová doprava.

Valley of Butterflies

Uvidíte tisíce přástevníků

Jak vlastně Petaloudes vypadá a co všechno tam lze zažít? Jedná se o úzké, 5 km dlouhé zelené údolí, vytvořené říčkou Pelekanos, která nikdy nevysychá. Díky tomu se zde udržuje chladné a vlhké mikroklima, příjemně kontrastující s horkým a suchým vnitrozemím ostrova.

vodopád v Petaloudes

Na několika místech se můžete kochat pohledem na tůňky a na menší, avšak atraktivní a fotogenické vodopády. Všude je spousta zeleně a skalních útvarů. Poněvadž jde o chráněné území a zároveň turistickou atrakci, jsou zde uměle vybudované kamenné chodníky s dřevěným zábradlím, nechybějí ani lávky umožňující přejít přes řeku suchýma nohama.

poznávací stezka na ostrově Rhodos

Hlavním důvodem, proč do Petaloudes jezdí i ti, co jinak procházkám v přírodě příliš neholdují, jsou motýli druhu přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria). Ti se sem uchylují v době páření, tedy od června do půlky září. Mimochodem – z celého Řecka se vyskytují pouze na Rhodu. Podle všeho je do Údolí motýlů láká zlatavá pryskyřice stromů druhu ambroň východní (Liquidambar orientalis), voní totiž po vanilce.

Údolí motýlů na Rhodosu

Obalí třeba celý kámen

Jak jste si možná všimli, v Česku motýlů nápadně ubylo. Louka, na níž nepoletovalo hned několik desítek druhů, byla kdysi nezajímavá. V současné době jsme nadšení, když spatříme alespoň jednoho běláska nebo babočku. V Petaloudes je motýlů spousta, i když dříve jich tu bylo podstatně víc. Na vině jsou proudy návštěvníků, kteří je ruší a tím pádem vyhánějí.

Zajímavostí je, že přástevníci jsou ve skutečnosti můry, aktivní v noci. Přes den spící hejna obalují celé kmeny stromů a kameny, je to vskutku nevšední podívaná!

Přástevníci mají oranžová křídla se čtyřmi černými skvrnami. Ta jsou však vidět pouze při letu. Pokud motýli sedí a spí, jsou nenápadní a téměř splývají s pozadím. Někteří návštěvníci Údolí motýlů je schválně polekají, aby vzlétli, například tleskáním nebo máváním. I z tohoto důvodu se počet motýlů přebývajících zde každoročně snižuje.

přástevník kostivalový bývá v angličtině označován jako Jersey tiger

Koronavirus byl ku prospěchu

Úbytek zpomalila pandemie koronaviru, během níž došlo k dočasnému omezení turistického ruchu. V tomto případě skvěle zafungovalo rčení – všechno zlé je k něčemu dobré.

Přástevníci nemají žaludek a v období od května až do snášení vajec nejedí. Přežívají pouze z energie, kterou si nastřádali z předešlého vývojového stadia housenek. Vyrušení návštěvníky pro ně představuje zbytečnou spotřebu cenné energie.

V září se motýli rozletí po celém ostrově, aby nakladli vajíčka. V dubnu se z nich vylíhnou larvy, ty se v květnu zakuklí. Začátkem června kukly popraskají a vyletí z nich nová generace přástevníků, aby se celý cyklus mohl opakovat.

přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria)

Klášter Kalopetra skýtá skvělý výhled

Návštěvníkům je přístupná přibližně kilometr dlouhá část Údolí motýlů, kudy vede poznávací stezka. Na jejím horním konci stojí klášter Kalopetra z roku 1784. Odsud je nádherný výhled do celého kraje, na Egejské moře a za dobré viditelnosti až k břehům Turecka. Na spodním konci přístupné části se ve zrekonstruovaném italském domě ze třicátých let 20. století nachází přírodovědné muzeum, přibližující místní faunu a flóru. Ve speciálním oddělení můžete sledovat líhnutí motýlů z kukel.

klášter Kalopetra

Vstupné do Petaloudes, jež je rozdělené na dvě části silnicí, zahrnuje i návštěvu muzea. Občerstvit se můžete v příjemné taverně, kde servírují například velmi chutné špagety a musaku připravovanou v peci vytápěné dřevem. Samozřejmě nechybí ani prodejna suvenýrů.

Údolí motýlů je (od 6. června do 9. září) otevřené denně od 8 do 18 hodin, od 1. května do 9. června a od 11. září do 30. října se dovnitř dostanete pouze mezi 8:30 a 16:30. Od 1. června do 14. září vstupné činí 5 eur (děti do 12 let zdarma), v ostatních dnech dospělí zaplatí pouze 3 eura.

Butterfly Valley na ostrově Rhodos

Petaloudes si žádá pevnou obuv

Areál lze projít dvěma směry. Buď začnete u dolního vstupu u muzea a budete pokračovat vzhůru, anebo do Petaloudes vstoupíte na horním konci u kláštera Kalopetra a půjdete směrem dolů.

Klikatá stezka je v některých úsecích obtížněji schůdná, tudíž se doporučuje pevná obuv. Zvýšená opatrnost je nezbytná zejména na žebříku a schůdcích kolem vodopádu – mohou být kluzké. Navzdory tomu zvládnou Údolí motýlů projít i menší děti, cesta však není vhodná pro výlet s kočárkem. Podél stezky jsou rozmístěny dřevěné lavičky, na nichž si můžete odpočinout, občerstvit se a pokochat pohledem do okolí.

dřevěná lávka v Petaloudes