Úřadům v oblíbených destinacích po celém světě začíná docházet trpělivost. Není divu – někteří turisté se chovají hůř než divá zvěř. Trestat výtržníky se rozhodli také radní chorvatského města Split. Za močení na nevyhrazených místech, koupání ve fontánách, lezení po památkách, spaní v parcích nebo konzumaci alkoholu v historickém centru mimo restaurace dostane každý přistižený hříšník pokutu ve výši 300 eur (7140 Kč)! Někoho možná uklidní informace, že zvracení na veřejnosti vyjde jen na polovinu.

Radnice 160tisícového města, které je zejména díky své poloze na Jadranu vyhledávaným cílem turistů, tímto způsobem zareagovala na četné stížnosti obyvatel.

Na pořádek dohlédnou i brigádníci

V loňské sezóně došlo k mnoha incidentům, které obtěžovaly místní. Kromě toho se na sociálních sítích opakovaně objevily fotky a videa mladých turistů, vykonávajích potřebu v parcích a na ulicích nebo oddávajích se sexu na veřejných prostranstvích. Pro někoho skvělá představa, pro mnohé obyvatele města Split děsivá noční můra.

„V hlavní sezóně chce radnice posílit hlídkovou činnost ve městě. Brzy proto vypíše výběrové řízení na deset pomocníků z řad veřejnosti. Ti budou mezi desátou večerní a čtvrtou ranní asistovat policistům,“ řekl Bojan Ivoševič, místostarosta města Split.

Aby nebyli biti pouze turisté, úřady přistřihnou křídla také místním. V zájmu omezení hluku bude 150eurová pokuta platit rovněž za stavební a montážní práce v době mezi 14. a 17. hodinou nebo v noci. Je tedy možné, že se do problémů s úřady dostane i nejeden žalovníček…

chorvatské město Split rozdává neukázněným turistům vysoké pokuty

Split láká na bronzový palec

Chystáte se poprvé v životě do chorvatského města Split? Určitě navštivte nejkrásnější ulici Marmont se secesní budovou Rybího trhu, avantgardní kašnou Pirja a spoustou krámků, kaváren a restaurací. Atraktivní je i pobřežní promenáda Riva a starobylý přístav Matejuška.

Kdo s nadšením obdivuje památky UNESCO, rozhodně si nesmí nechat ujít antický Diokleciánův palác. Proslulá je obří bronzová socha biskupa Řehoře Ninského. Traduje se, že člověku, který pohladí jeho palec na levé noze, tento neúnavný bojovník za používání církevně slovanského jazyka, hlaholského písma a hlaholské bohoslužby dopomůže ke šťastnému životu a splnění všech přání.

Diokleciánův palác ve městě Split se řadí mezi památky UNESCO