K nejfotografovanějším místům v Řecku patří Fira, největší město na ostrově Santorini. Tradiční kykladská architektura zdobí vrchol 260 metrů vysokého útesu omývaného Egejským mořem. Díky příhodnému umístění na okraji kaldery je Fira městem výhledů. A vzhledem k tomu, že se nachází na západním pobřeží, můžete si ve zdejších kavárnách a restauracích vychutnávat nejen jídlo a pití, ale také dechberoucí západy slunce.

V 18. století se tu usadili obyvatelé města Skaros, sužovaného sopečnými erupcemi a zemětřeseními, a založili nové hlavní město. Název Fira se odvíjí od slova Thira. Tak se totiž celé souostroví Santorini jmenovalo ve starověku.

Zdoláte Karavolades Stairs?

Ve skutečnosti je Fira větší vesnice, v níž žijí necelé dva tisíce obyvatel. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, narazíte zde i na náměstíčka. To hlavní se jmenuje Theotokopoulos. Co rozhodně neminete, jsou svatostánky. Těch je tu nezvykle mnoho.

Způsobů, jak se dostat do města Fira, je několik. Jestliže budete na ostrově dovolenkovat, můžete sem přijet místní autobusovou dopravou, taxíkem, pronajatým autem nebo třeba na skútru. Pokud na Santorini připlujete lodí, je vám k dispozici gondolová lanovka nebo oslí taxi.

lanová dráha ve městě Fira

Sportovcům nedělá problém chůze po více než 600 schodech zvaných Karavolades Stairs. Začínají dole u přístavu. Při pohledu na ně je jasné, že se většina jedinců pořádně zapotí…

přístav ve městě Fira

Když se posadíte do kavárny či restaurace s výhledem na moře, uvidíte tzv. Spálené ostrovy – Nea Kameni a Palea Kameni. Také ony jsou součástí souostroví Santorini. Jestlipak víte, že cca 10 km od Firy se na útesu rozprostírá podobné, ovšem o poznání menší město Oia (na snímku).

město Oia na ostrově Santorini

Spatříte domky ve skále

Nezapomenutelná je taktéž procházka úzkými uličkami Firy. Budete stoupat a vzápětí zase klesat po mnoha schodištích a obdivovat domky vytesané do skály. Většina z nich má několik pater směrem do hloubky, budovy jsou různě pospojované chodbami. Díky takřka kolmému útesu má každé patro okna.

vinárna ve městě Fira

Zcela nepřehlédnutelná je katolická katedrála svatého Jana Křtitele z roku 1823. Zemětřesení v roce 1956 ji značně poškodilo, a tak musela být v dalších letech kompletně obnovena.

katedrála svatého Jana Křtitele

Hodně zajímavou stavbou je bílá ortodoxní metropolitní katedrála z roku 1827. I tu museli zásadním způsobem přestavět. Její součástí je kostel Metamorphosis a dominikánský klášter. Nalézá se přímo na promenádě s desítkami obchodů, kaváren a restaurací. Velmi dobře je vidět i směrem od moře.

řecké město Fira

Fira zve i do muzeí

Patrně nejznámější památkou v této části Řecka je katolický kostelík Three Bells of Fira (Tři zvony Firy) s modrou kupolí, bílou fasádou a zvonicí se třemi zvony. Objekt pochází z roku 1757. Mimochodem – ve městě lze zavítat i do několika muzeí včetně archeologického.

katolický kostel Three Bells of Fira

Výrazný a především nezaměnitelný je katolický kostel svatého Simeona Stylity. Datum jeho výstavby není známo, dochované rukopisy však naznačují, že existuje přinejmenším od roku 1757. Abyste se k němu dostali, musíte projít dlážděnou uličku Nomikou M nedaleko katolické katedrály Jana Křtitele.

katolický kostel svatého Simeona Stylity

Budete-li mít čas a náladu, můžete popojet tři kilometry směrem na sever. Procházka malebnou vesničkou Imerovigli sice nezabere moc času, ale přesto na ni budete vzpomínat s nadšením. Váš obdiv si zaslouží například kostel Vzkříšení Páně (na snímku).

kostel Vzkříšení Páně v Imerovigli