Hodláte během dovolené v destinaci Severní Kypr vyrazit na výlet někam, kde spatříte památky, posedíte v kavárně či restauraci a zároveň dobře nakoupíte? Vydejte se do přístavního města Kyrenia neboli Girne, ležícího 25 km od hlavního města Severní Nikósie neboli Severní Lefkósie a 80 km od letoviska Bafra. A když budete mít čas a náladu, můžete navštívit několik atraktivních míst v okolí.

Poznávacími znameními města jsou historický přístav a hrad (Girne Kalesi či Kyrenia Castle). Ten patří mezi nejfotografovanější pamětihodnosti na území de facto státu Severokyperská turecká republika, jejž uznává pouze Turecko.

Seženete hlavně turecké výrobky

Kyrenijský hrad je přístupný veřejnosti, za menší vstupné můžete přes den prozkoumat téměř celý areál. Svoji současnou podobu dostal v 16. století, stáli za ní Benátčané. Součástí Girne Kalesi je kaple z 12. století, muzeum věnované vojákům, kteří hrad kdysi obývali, muzeum vraků lodí, kobky, hrobka osmanského admirála Sadika Pashy, kavárna, obchod se suvenýry a toalety.

hrad Girne Kalesi či Kyrenia Castle

Na hradbách objevíte spoustu míst, odkud budete mít úžasný výhled na přístavní molo a lodě různých typů a velikostí. Skvělým zážitkem je i následná procházka po molu, kde pořídíte parádní záběry.

přístav Kyrenia neboli Girne

Když zamíříte do ulic města Kyrenia, narazíte na několik starodávných památek. Aby ne! Město bylo postaveno patrně už kolem roku 1150 před naším letopočtem. Objevíte i obchody s kyperskými suvenýry a levným oblečením. V supermarketu seženete tureckou kávu, čaj nebo třeba bonbóny. Nenechte si ujít procházku po promenádě, kde lze navíc posedět na zahrádce některého z podniků.

promenáda ve městě Kyrenia

Opatství Bellapais si zamilujete

Město Kyrenia je zajímavé, avšak na pobyt v něm vám bude bohatě stačit několik hodin. Poté neprohloupíte, když prozkoumáte jeho okolí. Necelých 8 km z centra směrem na jihovýchod stojí ruiny opatství Bellapais, založeného kolem roku 1200. Jedná se o mistrnou ukázku gotického stavitelství. Prohlídka této pozoruhodné pamětihodnosti rozhodně stojí za to. Nadšení fotografové si odsud odnesou jedinečné „úlovky“.

ruiny opatství Bellapais

Romantici se mohou občerstvit ve venkovní kavárně a během konzumace se kochat pohledem na prastaré zdi opatství Bellapais a modravou hladinu Středozemního moře.

kavárna v opatství Bellapais

Nadchne vás Buffavento i St. Hilarion

Přibližně 40 minut jízdy autem odsud se na kopci tyčí pozůstatky hradu Buffavento, který pravděpodobně pochází z byzantského období. Jeho éra skončila ve 14. století, kdy se ostrov Kypr dostal pod kontrolu Benátské republiky. Jestliže se hodláte opájet božskými výhledy, musíte zdolat 600 schodů. Buffavento se totiž nalézá 960 metrů nad hladinou moře.

hrad Buffavento

Naopak směrem na jihozápad od centra města Kyrenia se – ve výšce 732 m n. m. – nachází zřícenina hradu Saint Hilarion. Ten kdysi chránil Kypr před nájezdy pirátů a dalších dobyvatelů. Pojmenován byl podle poustevníka a mnicha, jenž našel útočiště v jeskyni kousek od hradu poté, co utekl před perzekucí z Palestiny.

hrad Saint Hilarion nedaleko města Kyrenia

Omrkněte město Kyrenia z výšky

Hrad St. Hilarion je značně fotogenický. Když vyjdete nahoru a následně pohlédnete na pobřeží před vámi, uvidíte z ptačí perspektivy i město Kyrenia a malebnou přírodní krajinu. Stručně a výstižně popsáno – prostě nádhera!

pohled na město Kyrenia směrem z hradu St. Hilarion