Celkem 10 australských vín bylo oceněno v hlavní kategorii Best in Show v rámci věhlasné soutěže Decanter World Wine Awards 2023. Nejlepší víno roku 2023 se jmenuje Reserve Bin A Adelaide Hills. Je suché, bílé, odrůdy Chardonnay, ročník 2021, obsahuje 12,5 procent alkoholu. Je svěžejší a štiplavější než většina ostatních vín tohoto typu. Pochází z Jižní Austrálie a vyrábí ho společnost Penfolds, založená v roce 1844.

Austrálie se na první místo co do počtu oceněných vín dostala poprvé v historii soutěže. V nejvyšší kategorii přitom posbírala pětinu všech medailí. Pět oceněných vín pochází ze státu Jižní Austrálie, tři ze Západní Austrálie a po jedné medaili převzala vinařství z Nového Jižního Walesu a Victorie. Nejlepší víno roku 2023, tedy Reserve Bin A Adelaide Hills, si můžete prohlédnout na následujícím snímku.

Nejlepší víno roku 2023 - Reserve Bin A Adelaide Hills z Austrálie

Evropské země byly také úspěšné

Po osmi medailích získaly státy Španělsko a Francie, Itálie sedm a Portugalsko tři. Dvě medaile dostala vína z Argentiny, Německa, Řecka a Jihoafrické republiky. TOP 50 vín světa pak po jedné medaili uzavřela vína z Rakouska, Chile, Srbska, Anglie, USA a Nového Zélandu.

Soutěž Decanter World Wine Awards se letos konala podvacáté a hodnotilo se celkem 18 250 vín z 60 států. V londýnské čtvrti Royal Docks je ochutnávalo 236 odborníků z 57 zemí světa. Kromě 50 medailí v nejvyšší kategorii Best in Show se rozdalo 125 medailí v kategorii Platinum, 705 v kategorii Gold, 5604 v kategorii Silver a 8165 v kategorii Bronze.

Austrálie aktuálně vyrábí nejlepší víno na světě

Druhé nejlepší víno roku 2023 je z USA

Jaké je další pořadí v hlavní kategorii Best in Show? Druhé nejlepší víno roku 2023 vyrábí americká společnost Archery Summit Winery z Oregonu. Jejich Pinot Noir je ročník 2021, jedná se o suché červené víno s obsahem alkoholu 13,5 %. Odborníky nadchnul i navzdory skutečnosti, že nepochází ze své domoviny – z Burgundska.

Pinot Noir od Archery Summit Winery

Třetí nejlepší víno roku 2023 nese název Kreuznach Paradies Riesling (na snímku). Toto bílé suché víno z roku 2021 obsahuje 13 % alkoholu a produkuje ho německé vinařství Weingut Korrell z regionu Nahe. Na čtvrtém místě figuruje červené víno Clos Des Epenots (2021) z francouzského Burgundska. Tento Pinot Noir s 13,5 % alkoholu se pěstuje v subregionu Pommard 1er Cru. Vyrábí ho společnost Château De Meursault. Páté nejlepší víno roku 2023 je Highlands Chardonnay (2021). V regionu Elgin v Jihoafrické republice ho produkuje vinařství Iona. Obsah alkoholu činí 12, 8 %.

Kreuznach Paradies Riesling z vinařství Weingut Korrell